Mesterséges intelligencia 2024-ben: Öt trend, amit a munkavállalóknak tudniuk kell
A mesterséges intelligencia idén még nagyobb hatást fog gyakorolni többek között a munkaerő-felvételi folyamatban az előítéletesség, a befogadás, a szabályozás és más területeken - írja a BBC. A cikk szerzője öt AI-trendet vázolt fel amelyek várhatóan hatással lesznek az évre a munka világában.
1. A mesterséges intelligencia segíti a széles körű befogadást
A mesterséges intelligencia valószínűleg hatékony eszközzé válik a fogyatékossággal élő munkavállalók számára - és ezek az előrelépések minden ember számára változásokat hozhatnak.
Számos, a fogyatékkal élő munkavállalók javára kifejlesztett gépi tanulási eszköz egyre inkább elérhetővé válhat - véli Victor Santiago Pineda, az amerikai Berkeley Egyetem Inclusive Cities Lab igazgatója. Gondoljunk például az algoritmus-alapú beszédből szöveggé és szövegből beszéddé alakító eszközökre, amelyek a látás-, illetve hallássérült felhasználók számára adnak információkat.
"A mesterséges intelligenciával működő segítő technológiák képesek lebontani a korlátokat, és a fogyatékkal élők számára lehetővé teszik a függetlenség és a befogadás érzését" - mondja.
2. A mesterséges intelligencia igazságosabbá teszi a felvételi - és elbocsátási - folyamatokat.
A humánerőforrás-szakemberek már felkészültek a mesterséges intelligencia alkalmazására a felvételi folyamatokban, hogy igazságosabb felvételi környezetet teremtsenek. Ám a jelenlegi technológia messze nem tökéletes. A felsőoktatásban dolgozók és iparági szakértők most azon dolgoznak, hogy az elektronikus felvételi platformokon és más HR-eszközökön az algoritmikus előítéletességet az AI segítségével csökkentsék.
A felvételi folyamaton túl egyes vállalatok, köztük a Deloitte globális tanácsadó cég, mesterséges intelligencia technológiát alkalmaznak a tehetségek megtartására. A cég jelenleg azzal kísérletezik, hogy az AI-adatok segítségével hatékonyabban csoportosítsa át a költségvetést, a munkavállalókat a keresettebb/üres pozíciókba helyezze át, ezzel is csökkentve az elbocsátásokat.
Számos szakértő és HR-szakember azonban egyetért abban, hogy bár a mesterséges intelligencia fejlesztése segíthet egy sokszínűbb állásra pályázó munkavállói kör kialakításában, nem biztos, hogy minden problémát meg tud oldani, például az emberi elfogultságot sem tünteti el azon nyomban. A felvételi egyenlőtlenségek tudatosítása azonban segíthet a HR-szakembereknek megérteni saját burkolt előítéleteiket és azt, hogyan lépjenek túl ezeken.
3. A munkaadók az AI-t a toborzásban és a képzésben a sokszínűség fókuszba helyezésére használják
Az AI-eszközök segíthetnek abban is, hogy a hagyományosan perifériára szorult emberek ne hátránnyal induljanak egy új munkahelyen.
Az Egyesült Államok Egyenlő Foglalkoztatási Esélyegyenlőségi Bizottsága nemrégiben kiadott stratégiai végrehajtási tervében (SEP) prioritásként kezelte a munkahelyi diszkrimináció leküzdését az egyre inkább mesterséges intelligenciával támogatott világban.
A “befogadó technológiába”, például a sokszínű csapatok által tervezett nyelvtanulási modellekbe való befektetés segíthet a munkáltatóknak abban, hogy személyre szabott, a munkavállalók sokféle tapasztalatára szabott oktatási programokat hozzanak létre.
Fontos, hogy az ilyen jellegű változások hatással lesznek a munkaerő-felvételi folyamatra. Az algoritmusok fejlesztése során az előítéletek kezelése már a felvételi folyamat kezdetén megakadályozhatja a kirekesztő gyakorlatokat és segíthet az egyenlő esélyek megteremtését.
4. A munkavállalók AI-val akarnak dolgozni, és a munkáltatók továbbképzésbe fektetnek
Bár egyes szakértők szerint jogosak az aggodalmak, hogy az AI bizonyos szerepköröket felvált, egyúttal azt is prognosztizálják, hogy nem fogja megszüntetni az összes emberi munkát. Azok a munkavállalók érzékelik majd a legnagyobb előnyöket, akik hajlandóak tanulni és alkalmazkodni az AI-hoz.
Sokak számára ez átképzést jelent. A Jobs for the Future's Center for Artificial Intelligence & the Future of Work (JFF) által végzett 2023-as felmérés szerint a válaszadók többsége úgy véli, hogy új készségekre lesz szükségük ahhoz, hogy versenyképesek legyenek a mesterséges intelligencia által vezérelt munkaerőpiacon. A fiatalabb munkavállalók különösen érzik a nyomást: az Y és a Z generációs válaszadók 66%-a mondta, hogy a versenyelőny megtartásához csiszolni és frissítseni kell készségeit. Megvan ebben a vállalatok szerepe például munkahelyi workshopokkal, felsőoktatási intézményekkel való partnerségekkel, mentorprogramokkal.
5. A mesterséges intelligencia szabályozása továbbra is nehezen fog lépést tartani a technológiával
Mivel a mesterséges intelligencia egyre inkább elterjedt, egyes technológiai vezetők a határok meghatározását sürgetik. A szabályozók feladata a technológia kiterjesztése, ugyanakkor a sokszínű emberi munkaerő jogainak - és foglalkozásainak - védelme. Addig is, amíg a mesterséges intelligencia számos iparágban mindennapossá válik, a szakértők szerint a sikeres szabályozási keretrendszerhez a vállalatok, a kormányok és a tudományos kutatók globális együttműködésére lesz szükség.
Mivel a mesterséges intelligencia technológia gyors fejlődése azzal fenyeget, hogy megelőzi a rugalmas és átfogó keretrendszer létrehozására irányuló erőfeszítéseket, a munkavállalók tarthatnak a munkahelyek védelme, a munkahelyi magánélet védelme és az iparági változások miatt. Ezeknek az aggodalmaknak valós következményei vannak - az American Psychological Association 2023 Workplace in America felmérése szerint azok a válaszadók, akik félnek attól, a mesterséges intelligencia elveszi vagy jelentősen átalakítja a munkájukat, nagyobb mértékű stresszről, szorongásról és szakmai kiégésről számoltak be, mint azok, akik megtanultak élni az AI-vel.
- 2024.10.212024.10.21– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
- 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
A nagy nyelvi modellek, mint például a ChatGPT elterjedése valójában egyre csökkenti a nyilvános tudásmegosztást az online kérdezz-felelek... Teljes cikk
Óriási nyomás nehezedik napjainkban sok vállalkozásra: a jelenlegi gazdasági környezetben kell vezényelniük a gyors átalakulást, hogy a generatív... Teljes cikk
Megugrott ugyan a generatív AI-val kapcsolatos álláshirdetések száma, de még mindig csak a globális álláshirdetések 0,3%-át tették ki. Teljes cikk
- Utánfutó vagy Úttörő a HR az Ön cégében? Hallja az idők szavát? 1 hete
- Több mint száz vállalat írta alá a mesterséges intelligenciáról szóló uniós paktumot 2 hete
- A legtöbb cégnek még nincs valódi koncepciója az AI használatáról 2 hete
- Hiába az AI térnyerése, az emberi készségek még mindig keresettebbek 2 hete
- Nem szeretnék olyan munkát, ami nem érdekel délután 5 óra után 2 hete
- Ezek a dolgozók idegenkednek legjobban az AI-tól 3 hete
- Változásmenedzsment: az AI hatása a munkavállalói elégedettségre és elkötelezettségre 3 hete
- Nagy Márton: az MI alkalmazása főként az irodai és magasan képzett helyeket veszélyeztetheti 3 hete
- Magyarország az Európai Mesterséges Intelligencia Testület első levezető elnöke 3 hete
- Leginkább erre használják a mesterséges intelligenciát a magyar emberek 4 hete
- Hogyan legyen a HR vezető a menedzsment nélkülözhetetlen tagja az AI világában? 1 hónapja