Mesterséges intelligencia 2024-ben: Öt trend, amit a munkavállalóknak tudniuk kell
A mesterséges intelligencia idén még nagyobb hatást fog gyakorolni többek között a munkaerő-felvételi folyamatban az előítéletesség, a befogadás, a szabályozás és más területeken - írja a BBC. A cikk szerzője öt AI-trendet vázolt fel amelyek várhatóan hatással lesznek az évre a munka világában.

1. A mesterséges intelligencia segíti a széles körű befogadást
A mesterséges intelligencia valószínűleg hatékony eszközzé válik a fogyatékossággal élő munkavállalók számára - és ezek az előrelépések minden ember számára változásokat hozhatnak.
Számos, a fogyatékkal élő munkavállalók javára kifejlesztett gépi tanulási eszköz egyre inkább elérhetővé válhat - véli Victor Santiago Pineda, az amerikai Berkeley Egyetem Inclusive Cities Lab igazgatója. Gondoljunk például az algoritmus-alapú beszédből szöveggé és szövegből beszéddé alakító eszközökre, amelyek a látás-, illetve hallássérült felhasználók számára adnak információkat.
"A mesterséges intelligenciával működő segítő technológiák képesek lebontani a korlátokat, és a fogyatékkal élők számára lehetővé teszik a függetlenség és a befogadás érzését" - mondja.
2. A mesterséges intelligencia igazságosabbá teszi a felvételi - és elbocsátási - folyamatokat.
A humánerőforrás-szakemberek már felkészültek a mesterséges intelligencia alkalmazására a felvételi folyamatokban, hogy igazságosabb felvételi környezetet teremtsenek. Ám a jelenlegi technológia messze nem tökéletes. A felsőoktatásban dolgozók és iparági szakértők most azon dolgoznak, hogy az elektronikus felvételi platformokon és más HR-eszközökön az algoritmikus előítéletességet az AI segítségével csökkentsék.
A felvételi folyamaton túl egyes vállalatok, köztük a Deloitte globális tanácsadó cég, mesterséges intelligencia technológiát alkalmaznak a tehetségek megtartására. A cég jelenleg azzal kísérletezik, hogy az AI-adatok segítségével hatékonyabban csoportosítsa át a költségvetést, a munkavállalókat a keresettebb/üres pozíciókba helyezze át, ezzel is csökkentve az elbocsátásokat.
Számos szakértő és HR-szakember azonban egyetért abban, hogy bár a mesterséges intelligencia fejlesztése segíthet egy sokszínűbb állásra pályázó munkavállói kör kialakításában, nem biztos, hogy minden problémát meg tud oldani, például az emberi elfogultságot sem tünteti el azon nyomban. A felvételi egyenlőtlenségek tudatosítása azonban segíthet a HR-szakembereknek megérteni saját burkolt előítéleteiket és azt, hogyan lépjenek túl ezeken.
3. A munkaadók az AI-t a toborzásban és a képzésben a sokszínűség fókuszba helyezésére használják
Az AI-eszközök segíthetnek abban is, hogy a hagyományosan perifériára szorult emberek ne hátránnyal induljanak egy új munkahelyen.
Az Egyesült Államok Egyenlő Foglalkoztatási Esélyegyenlőségi Bizottsága nemrégiben kiadott stratégiai végrehajtási tervében (SEP) prioritásként kezelte a munkahelyi diszkrimináció leküzdését az egyre inkább mesterséges intelligenciával támogatott világban.
A “befogadó technológiába”, például a sokszínű csapatok által tervezett nyelvtanulási modellekbe való befektetés segíthet a munkáltatóknak abban, hogy személyre szabott, a munkavállalók sokféle tapasztalatára szabott oktatási programokat hozzanak létre.
Fontos, hogy az ilyen jellegű változások hatással lesznek a munkaerő-felvételi folyamatra. Az algoritmusok fejlesztése során az előítéletek kezelése már a felvételi folyamat kezdetén megakadályozhatja a kirekesztő gyakorlatokat és segíthet az egyenlő esélyek megteremtését.
4. A munkavállalók AI-val akarnak dolgozni, és a munkáltatók továbbképzésbe fektetnek
Bár egyes szakértők szerint jogosak az aggodalmak, hogy az AI bizonyos szerepköröket felvált, egyúttal azt is prognosztizálják, hogy nem fogja megszüntetni az összes emberi munkát. Azok a munkavállalók érzékelik majd a legnagyobb előnyöket, akik hajlandóak tanulni és alkalmazkodni az AI-hoz.
Sokak számára ez átképzést jelent. A Jobs for the Future's Center for Artificial Intelligence & the Future of Work (JFF) által végzett 2023-as felmérés szerint a válaszadók többsége úgy véli, hogy új készségekre lesz szükségük ahhoz, hogy versenyképesek legyenek a mesterséges intelligencia által vezérelt munkaerőpiacon. A fiatalabb munkavállalók különösen érzik a nyomást: az Y és a Z generációs válaszadók 66%-a mondta, hogy a versenyelőny megtartásához csiszolni és frissítseni kell készségeit. Megvan ebben a vállalatok szerepe például munkahelyi workshopokkal, felsőoktatási intézményekkel való partnerségekkel, mentorprogramokkal.
5. A mesterséges intelligencia szabályozása továbbra is nehezen fog lépést tartani a technológiával
Mivel a mesterséges intelligencia egyre inkább elterjedt, egyes technológiai vezetők a határok meghatározását sürgetik. A szabályozók feladata a technológia kiterjesztése, ugyanakkor a sokszínű emberi munkaerő jogainak - és foglalkozásainak - védelme. Addig is, amíg a mesterséges intelligencia számos iparágban mindennapossá válik, a szakértők szerint a sikeres szabályozási keretrendszerhez a vállalatok, a kormányok és a tudományos kutatók globális együttműködésére lesz szükség.
Mivel a mesterséges intelligencia technológia gyors fejlődése azzal fenyeget, hogy megelőzi a rugalmas és átfogó keretrendszer létrehozására irányuló erőfeszítéseket, a munkavállalók tarthatnak a munkahelyek védelme, a munkahelyi magánélet védelme és az iparági változások miatt. Ezeknek az aggodalmaknak valós következményei vannak - az American Psychological Association 2023 Workplace in America felmérése szerint azok a válaszadók, akik félnek attól, a mesterséges intelligencia elveszi vagy jelentősen átalakítja a munkájukat, nagyobb mértékű stresszről, szorongásról és szakmai kiégésről számoltak be, mint azok, akik megtanultak élni az AI-vel.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Stratégiai irányváltást jelentettek be a Duolingonál: a nyelvtanuló alkalmazást működtető cég a jövőben komolyan épít a mesterséges... Teljes cikk
Az AI el fogja venni a munkánkat? Aki programozással, adminisztrációval vagy írással foglalkozik, annak számolnia kell ezzel. Más szakmákban a... Teljes cikk
A pandémia egyik hozadéka volt a home office elterjedése és ezzel együtt az internetes térben bonyolított megbeszélések is virágzásnak indultak. A... Teljes cikk
- Megújul a magyar MI-stratégia – az adatgazdaságtól a humanoid robotokig 4 napja
- AI-ügynökök és humán kollégák egy csapatban - de vajon ki lesz a főnök? 6 napja
- Kutatás: gyökeres változásokat hozhat a banki szektor működésében az AI 1 hete
- Ezek a legnagyobb kihívások a hazai vállalkozások számára 2 hete
- A diplomások tizede az AI miatt vált szakmát 2 hete
- Felmérés: a vezetők többsége szerint a munkaerő még nem áll készen az AI hatékony hasznosítására 2 hete
- Ebben az országban használják a legtöbben az AI-t a HR területén 2 hete
- Mikor válik valósággá az AI-fenyegetés – és miért épp a fiatalok és a nők a legsebezhetőbbek? 3 hete
- Mi van, ha leáll a ChatGPT? Mennyire sérülékeny az MI-alapú munkavégzés? 3 hete
- 50 százalékkal megdobja a fizetést az AI bevonása 3 hete
- A szakképzésbe is begyűrűzik a mesterséges intelligencia 4 hete