kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

Munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel

A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése rendkívül népszerű jogviszony megszüntetési mód mind a vállalatok, mind az alkalmazottak körében, azonban magától értetődő egyszerűsége számos buktatót rejthet magában.

A munkáltató és a munkavállaló lényegében bármikor dönthet úgy, hogy a közöttük fennálló munkaviszonyt közös megegyezéssel megszüntetik, függetlenül attól, hogy a munkaviszony határozott vagy határozatlan időtartamú foglalkoztatásra jött létre. A Munka törvénykönyve ugyanakkor rögzíti, hogy a munkaviszony megszüntetésére irányuló közös megegyezést is írásba kell foglalni, a munkaviszony szóbeli közös megegyezéssel történő megszüntetése a kívánt joghatás kiváltására alkalmatlan, a megállapodás érvénytelen. A jogszabály a kötelező írásbeliségen, mint alaki kötöttségen túl, tartalmi kritériumokat ugyan nem határoz meg, mégis néhány dologra azért érdemes figyelni.

"Azonos érdeken alapuló, közös akaratnyilatkozat"

A jogviszony megszüntetésére irányuló megállapodásból ki kell tűnjön a felek egybehangzó, közös akarati elhatározása, mely igazolja a felek azon félreérthetetlen szándékát, hogy a közöttük fennálló munkaviszonyt konszenzusos alapú „közös megegyezéssel” kívánják megszüntetni. Akarathiányos közös megegyezésről beszélünk ugyanis minden olyan esetben, amikor a munkavállaló tévedés, megtévesztés vagy jogellenes fenyegetés miatt adta hozzájárulását a jogviszony ily módon történő megszüntetéséhez.

A munkaviszony megszűnésének időpontja

A megállapodásnak tartalmaznia kell a jogviszony megszüntetésének konkrét időpontját. Ennek megfelelően beszélhetünk azonnali hatályú közös megegyezésről és olyanról, melyben a felek valamely közösen kijelölt későbbi időponttól szüntetik meg a munkaviszonyt. A jogviszony megszüntetésének időpontja olyan elem, melyet a jognyilatkozatnak tartalmaznia kell, hiszen a bíróság utólag ezt nem pótolhatja.

Bármely kérdésben megállapodhatnak a felek

A közös megegyezés esszenciáját éppen az adja, hogy a munkaviszony megszüntetésével összefüggésben bármely kérdésben megállapodhatnak a felek. Gyakorlatilag közös megegyezéses megállapodással megszüntethető a munkaviszony akkor is, ha egyébként a munkavállaló felmondási tilalom alatt áll vagy éppen táppénzes állományban van. A közös megegyezésnek indoklást vagy a jogviszony megszüntetéséhez vezető körülmények tényvázlatát nem kell tartalmaznia, azonban munkáltatói szempontból korántsem lényegtelen, hogy a megállapodásban szerepel-e a jogorvoslatról szóló tájékoztatás.

A jogorvoslati tájékoztatás: nem kötelező, de célszerű

A hatályos munkaügyi szabályok szerint a munkáltató írásbeli intézkedését minden olyan esetben köteles megindokolni, ha az ellen a munkavállaló jogorvoslatot kezdeményezhet! A jogszabály kimondja azt is, hogy minden ilyen esetben a jogorvoslat módjáról és határidejéről a munkavállalót ki kell oktatni. Ilyen jogorvoslattal támadható írásbeli intézkedés lehet például a felmondás, a fizetési felszólítás vagy éppen egy kártérítési határozat. A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére irányuló megállapodás tekintetében a jogszabály viszont nem teszi kötelezővé a jogorvoslati tájékoztatást, tekintettel arra, hogy nem - egyoldalú - a munkáltatói intézkedés "végterméke".

Ettől függetlenül a munkáltatónak érdeke, hogy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor a munkavállalót a jogorvoslati lehetőségekről megfelelő módon tájékoztassa azzal, hogy a megállapodás megkötésétől számítva hány napon belül fordulhat bírósághoz. Ha munkáltató nem tájékoztatja a munkavállalót a jogorvoslatról, akkor a keresetlevél előterjesztésének határidejére vonatkozó korlátozás nem érvényesül. Ilyen esetben a kereset a hároméves általános elévülési időn belül bármikor benyújtható.

Hilltop Consulting Bt.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek