kapubanner for mobile
Megjelent: 4 hete

Napi 10 perc mindfulness észrevétlenül megváltoztatja minden reakciónkat

A vezetők világszerte úgy érzik, hogy a gyorsan változó környezeti hatások miatt olyan mértékű nyomás hárul rájuk, ami miatt csak reaktívak tudnak lenni, a kötelezően szükségszerű proaktivitásra már nincs energia. Van megoldás erre a berögzött, reakciós vezetői szemléletre: a mindfulness.

Mit jelenthet egy másodpercnyi előny az elménk felett?-

Azok a vezetők, akik elsajátítják ennek az ősi gyakorlatnak a technikáit, azt tapasztalják, hogy a mindfulness módszerének folyamatos alkalmazása segíthet egy pillanatnyi mentális teret teremteni egy esemény vagy inger és az arra adott válasz között. Ez az egy másodperces idő komoly különbséget jelenthet egy elhamarkodott, kudarchoz vezető döntés és egy átgondolt, következetes válaszreakció között, amely végül a teljesítmény növekedéséhez vezet. Ez a különbség a dühből való cselekvés és a kellő türelem alkalmazása között.

Egy másodpercnyi előny az elménk, az érzelmeink, a világunk felett

- olvasható a Harward Business Review cikkében. 

Reaktív jelentése: külső ingerre adott válaszadás, azaz a külső körülmények hatására történő automatikus, reflexszerű cselekvés.

Kutatások szerint a mindfulness tréning megváltoztatja az agyunkat és azt, ahogyan önmagunkkal, másokkal és a munkánkkal foglalkozunk. Ha gyakoroljuk és alkalmazzuk, a mindfulness alapvetően megváltoztatja az elme működési rendszerét. Az ismételt mindfulness gyakorlás révén az agyi aktivitás átirányul az agy ősi, reakcióképes részeiről, beleértve a limbikus rendszert, az agy legújabb, racionális részébe, a prefrontális kéregbe.

Ily módon a mindfulness-gyakorlat csökkenti az agy azon részeinek aktivitását, amelyek a „harcolj vagy menekülj” reakciókért felelősek, miközben növeli az aktivitást az agy azon részében, amely az úgynevezett végrehajtó működésünkért felelős. Az agynak ez a része és az általa támogatott végrehajtó működési készségek a gondolataink, szavaink és cselekedeteink irányító központja. Ez a logikus gondolkodás és az impulzuskontroll központja. Egyszerűen fogalmazva, ha jobban támaszkodunk a végrehajtó működésünkre, akkor határozottan a volán mögé, azaz a vezetői székbe kerülünk az agyunkban és ezáltal az életünkben is.

Egyetlen másodperc lehet a különbség a kívánt eredmények elérése vagy elmaradása között. Egyetlen másodperc elég ahhoz, hogy kevésbé reaktívvá váljunk, és jobban ráhangolódjunk a pillanatra. Ebben az egy másodpercben rejlik a lehetőség arra, hogy javítsunk azon, ahogyan döntünk és irányítunk, ahogyan részt veszünk és vezetünk.

Ez óriási előny a gyors tempójú, nagy nyomás alatt álló munkahelyeken dolgozó vezetők számára.

Íme öt könnyen megvalósítható jó tanács: 

  1. Gyakoroljunk naponta 10 perc mindfulness tréninget! A legtöbb ember a reggeli órákat tartja a legjobbnak a mindfulness gyakorlására, de a nap bármelyik pontján szakíthatunk időt rá. 
  2. Ne kezdjük a reggelt email-olvasással! Az elménk általában reggel a legkoncentráltabb, legkreatívabb és legtágabb. Ez az az idő, amikor célzott, stratégiai munkát végezhetünk, és fontos beszélgetéseket folytathatunk. Ha felkeléskor elolvassuk az e-maileket, az elménk elterelődik, és elkezdünk csúszni a reaktív vezetés felé. Ha az e-mailezést a nap első feladatává tesszük, elvesztegetjük a lehetőséget, hogy elménket a lehető legjobban használjuk. Próbáljuk legalább 30 percet, de akár egy órát is húzni munkába állás után az üzenetek elolvasását. 
  3. Kapcsoljunk ki minden értesítést! A telefonon, táblagépen és laptopon lévő értesítési riasztások jelentősen hozzájárulnak a reaktív vezetéshez. Mentálisan lefoglalják és nyomás alá helyezik az agyunk, ezáltal reaktív válaszlépéseket váltanak ki.  Sokkal több kárt okoznak, mint amennyi értéket hozzáadnak. Próbáljuk ki ezt: Egy hétre kapcsoljuk ki az összes e-mail értesítést minden eszközön. Csak óránként egyszer nézzük meg az e-mailjeinket (vagy olyan gyakran, amilyen gyakran a munkához felelősségteljesen szükséges), de ne nézzük meg kényszeresen az üzeneteket. 
  4. Hagyjunk fel a multitaskinggal! Ez folyamatos nyomás alatt tartja az elmét, szintén reaktívvá tesz. Próbáljunk meg egyetlen feladatra összpontosítani, és vegyük észre, ha az elménk egy másik feladatra terelődik - ez annak a jele, hogy az agy multitaskingra vágyik. Amikor ez megtörténik, mentálisan zárjuk le a gondolataink közé tóduló összes tennivalót, miközben továbbra is az adott feladatra összpontosítsunk.
  5. Mindent be kell írni a naptárba, majd tervezni magunkkal kéthetente egy ellenőrző beszélgetést, hogy felmérjük, mennyire jól haladunk az ütemterv betartásával!

kép: freepik

Így érdemes támogatni a munkavállalót, hogy jobban figyeljen önmagára - olvassa el korábbi cikkkünk!

  • 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Változásmenedzsment: az AI hatása a munkavállalói elégedettségre és elkötelezettségre

A mesterséges intelligencia (AI – Artificial Intelligence) egy gép, egy program, vagy mesterségesen létrehozott tudat által megnyilvánuló... Teljes cikk

Mesterséges intelligencia a coachingban? Működhet egyáltalán?

“A mesterséges intelligencia (AI) által támogatott coaching megoldásokról fogok beszélgetni az október 2-i Tréning Kerekasztal Konferencián... Teljes cikk

Így kell feldolgozni a változást, ha kopogtat az ajtón

A változás nehéz. Még akkor is nehéz, ha olyan változásokról van szó, amelyeket mi szeretnénk. Különösen az első lépés, a változás... Teljes cikk