kapubanner for mobile
Megjelent: 1 hónapja

"Nehéz eset" emberekkel dolgozik? - ezt a 7 dolgot tartsa szem előtt

Humánerőforrás-szakemberként feladatunk lehet a munkatársakkal arról beszélgetni, hogy milyen a kapcsolatuk (vagy miért nincs kapcsolatuk) egy-egy másik munkatársukkal. Amikor a beszélgetés eljut arra a pontra, hogy őszintén feltehetjük a kérdést: "Hé, mi van közted és XY között?”, a válasz olykor csak annyi, hogy "XY nehéz eset". Innentől a helyzet megoldása sem könnyű eset - írja Sharlyn Lauby HR tanácsadó a HR Bartender blog bejegyzésében, melyben 7 fontos átgondolnivalóval ajándékozza meg olvasóit.

Ezt a 7 pontot tartsa szem előtt, ha

Miután meghallgattam Ryan Leak (egy vezetőképzéssel foglalkozó szakember) „Hogyan dolgozzunk nehéz emberekkel” című előadását, azon tűnődöm, vajon valóban erről van-e szó. Vajon tényleg nehéz eset az illető? A lényeg, hogy nagyon nem mindegy, miként közelítjük meg a problémát - írja Sharlyn Lauby HR tanácsadó. 

A nehéz eset, vagy bonyolult - mint jellemvonás erős leegyszerűsítése a dolgoknak. A bonyolult szó azt jelenti, hogy "sok egymáshoz kapcsolódó részből vagy elemből áll". Nagyon bagatellnek hangzik, de mindannyian bonyolult egyének vagyunk. A 7 megfontolandó gondolat közül ez az egyik legfontosabb.  

  1. A bonyolultság - a külső szemlélő szemében van. Ahogy említettem, mindannyian bonyolult lények vagyunk, és a bonyolult nem eleve rossz. Annak felismerése, hogy mindannyian bonyolultak vagyunk, az első lépés ahhoz, hogy képesek legyünk együtt dolgozni másokkal, akik nem olyanok, mint mi. Akik szerintünk "nehéz esetek".
  2. Vegyük fontolóra a lehetőségeinket! Amikor másokkal való együttműködésről van szó, vannak lehetőségeink. Lehet 1) elkerülni, 2) változtatni, 3) felmondani, vagy 4) megérteni. Nyilvánvaló, hogy Leak előadásában az utóbbira - a megértésre - összpontosított. Hangsúlyozom, fontos felismerni, hogy vannak lehetőségeink, és alaposan átgondolni, hogy mi a legjobb megoldás. A könnyebbik út lehet elkerülni vagy teljesen megszüntetni a problémásnak tűnő kollégával minden kapcsolatot, de lehet, hogy hosszú távon nem ez a legjobb döntés.
  3. Ismerjük fel a saját bonyodalmainkat! Ez visszatér az első ponthoz. Lehet, hogy azt mondjuk magunknak: „Ó, Leonard nagyon bonyolult”. Eközben Leonard ugyanezt gondolhatja rólunk. Ha tudatosítjuk magunkban azt, amit a saját bonyodalmainknak vélhetünk, az értékes gyakorlat lehet mások megértésében.
  4. Határozzuk meg (és persze osszuk is meg) elvárásainkat! Munkakapcsolatainkban gyakran kell másokra támaszkodnunk. A másik felé irányuló elvárásaink meghatározása alapvetés, azonban fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy elvárásaink ésszerűek-e. Olyan mércét állítunk az emberek elé, amelynek mi is meg tudnánk felelni?
  5. Hagyjunk nekik mozgásteret, hogy felnőjenek hozzánk! Engedjük meg nekik, hogy változzanak! Néha az általunk bonyolultnak bélyegzett embereknek egyszerűen csak időre van szükségük. Ez kapcsolódik a lehetőségek mérlegeléséhez. Ha elkerülünk valakit vagy lemondunk róla, lehet, lemondunk a fejlődés és változás lehetőségéről. Ugyanez a helyzet, ha megpróbálunk másokat megváltoztatni. Ez nem teszi lehetővé számukra, hogy önmaguk legjobb változatává nőjék ki magukat.
  6. Használjuk a befolyást a kapcsolat és más kapcsolatok megértésére! Korábban írtam már róla, hogy a befolyást a szervezet megváltoztatására használjuk, de a kapcsolatok megértésére is használhatjuk. Ha például egy csapat tagjai vagyunk, a befolyást használhatjuk az egyéni bonyodalmak és a csapatdinamika megsegítésére.
  7. Érezze jól magát! Ez a pont Leak előadásában úgy hangzott: „Az élet túl rövid.” - szólt a velős bölcsesség. Igen, vannak olyan kihívások a kapcsolatokban, amelyekkel foglalkozni kell, de néha egy kihívást jelentő kapcsolat nem több egy kellemetlen pillanatnál, és "a majd elmúlik" bölcsessége is segíthet, hogy felülkerekedjünk rajta. A számunkra bonyolult emberekkel való kapcsolatunk során is akadhatnak olyan helyzetek, melyekben meg tudunk egyezni, és el tudjuk végezni a közös munkát. A "bonyolult" sem fehér és fekete. 

A munka világában nem leszünk mindenkivel a legjobb barátok. Elég valószínű, hogy néhány munkatársunkat sosem fogjuk igazán kedvelni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem tudunk hatékonyan kommunikálni és közös munkát végezni. Talán a munkakapcsolatok siekeres kezelésének egyik módja, ha tudunk hátrébb lépni és átgondolni a nehézségeket.  

Így hat a dolgozókra a munkahelyi konfliktus

kép: freepik

  • 2024.10.10Pannon Munkajogi Akadémia Programunkat az on-line térben tervezzük megvalósítani, ezzel is támogatva a hatékony idő kihasználását. Előadás-sorozatunk célja, hogy egy-egy munkajogi területet részletesebben is bemutassunk, lehetőséget teremtve a joggyakorlat alkalmazásának megismerésére. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.112024.10.11– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Láthatatlan erők a munkahelyen: így hatnak a társadalmi normák

A társadalmi normák olyan (általában) íratlan szabályok, amelyek meghatározzák a helyénvaló viselkedést egy adott kontextusban vagy csoportban. Ezek... Teljes cikk

Alkalmazkodóképesség, empátia, nyitottság - ezeket a skilleket fejleszti a cserediákprogram

Kíváncsibbá, nyitottabbá és jobban kommunikálóvá váltak azoknak a befogadó családoknak a gyermekei, amelyek globális ifjúsági csereprogramokban... Teljes cikk