Soha nem építettem a másik félre, inkább keresztülvittem a lehetetlent
Két hónap telt el Szász Marci utolsó coachingülése óta – azóta az ott elhangzottak ülepedhettek, formálódhattak a coacheeban. Utolsó alkalommal Marci azt a „feladatot” kapta, hogy gyakorolja az én-üzeneteket. Hogy ezzel sikerrel járt-e, kiderül az ülés összefoglalójából.
Mégsem került erre sor. „Mint technika jónak tűnik, de az eddigi kommunikációs gyakorlatunkban nem találtam helyét annak, hogy az én-üzenet részeként magamat értelmezzem, így nem tudtam, mit is akarok ezzel kommunikálni.” – mondja Marci, aki arra jutott, hogy nem lett volna hiteles a szájából az én-üzenet, ehhez sokkal komolyabban kellett volna tudnia képviselni azt. Arra a konklúzióra jutottak, hogy egyelőre az én-üzenetet háttérbe sorolták – el nem vetették, talán később még hasznos lehet Marci kommunikációjában. Mákos Nándor, Marci coacha szerint teljesen normális, ami történt: „A decemberi coaching ülés során egy ismeretátadás keretében Marci megismerkedett az én-üzenetekkel, amit laboratóriumi körülmények között jó eszköznek vélt. Ezután viszont a valós élethelyzetben, mikor azt elkezdte ízlelgetni, kipróbálni, rájött hogy ez nem passzol az ő személyiségéhez. A coaching ülések közötti házi feladatok pont ezt a célt szolgálják: a coachee feladata, hogy tesztelje, hogy az elhatározásai működnek-e a gyakorlatban és a tapasztalatok alapján tudjon korrigálni. A legutóbbi találkozónk éppen ezeknek a tapasztalatoknak a feldolgozásával kezdődött, melyek alapján megtörtént a konklúzió és a fókuszváltás” – hiszen teljesen szokványos, hogy ami laboratóriumi környezetben alkalmazhatónak tűnik, az valójában mégsem felel meg az egyénnek.
Hogy partner legyen a másik fél
„Amikor elemeztem a helyzetet, mindig arra jutottam, hogy vagy túl sokat kockáztatok vagy nem teszek semmit. Meg kell értenem, hogy meddig akarok elmenni, hogyan lehet merni változatni, hogyan lehet tenni valamit. És most a kommunikációval való „trükközést” nem tartottam jónak. Amikor próbálok beszélni valamiről, de nem érzem befogadónak a másik felet arra, amit mondok, akkor eddig úgy kezeltem ezt a helyzetet, hogy önerőből próbáltam megoldást találni a lehetetlenre. Kitalálni, hogy merre tovább, mit lehet ebből kihozni, nem építettem a másik félre. A mostani coaching ülés egyik legfontosabb hozadéka az, hogy fontos építeni a partnerségi viszonyt. Mert lehet hogy valakivel azért beszélünk el egymás mellett, azért nem hall meg tőlem üzeneteket, mert nem érzi partneri kapcsolatnak ami fennáll köztünk.” Marci egy ideje módszeresen figyeli, hogy a másik fél hogyan kommunikál, próbálja felismerni a másik igényeit, próbál folyamatosan visszajelezni. Végül ez is lett a konklúziója a beszélgetésnek: a következő két hét célja, hogy ezen a vonalon próbál valamit erősíteni: megkeresi a helyzeteket, ahol partnerséget tud felépíteni a másik féllel.
„Nem az a lényeg, hogy én jól legyek, hanem a másik fél is érezze, hogy partner. Én ahhoz voltam szokva, hogy megmentem a világot, minden követelményt, határidőt egyedül is betartok, de már látom, ha azt akarom hogy az emberi kapcsolataim magasabb szintre lépjenek, akkor a másiknak is jelen lévőnek kell éreznie magát.” Ezzel kapcsolatban Nándor rávilágított arra, hogy egyfajta áldozatszerepben lát több helyzetben - ennek a helyzetnek egyfajta feloldása lenne, ha sikerülne megtalálom, hogy hol akarok ezekben a helyzetekben irányító félként megjelenni.
A mostani ülést Marci vegyes érzésekkel zárta, mert azt érzi, hogy egyes lehetőségek sorra zárulnak be előtte. „Eddig erre az egészre háborúként tekintettem, küldetésként amit végig kell darálni, most pedig hadművelet helyett inkább diplomáciai vonalra kerül át a hangsúly. Van azért bennem egy jó adag tanácstalanság, hogy most merre tovább? Érzem, hogy megvalósítható dolgokat csinálunk, nem akarom hagyni veszni mindazt, amit megtanultam. De ez nem könnyű. Szeretném ismét jól felépíteni a következő sessiont, amihez jó kérdésekre akarok találni - hiszen ez az eredményes együttműködés egyik alapja.”
Fotó: vous.hu
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Egyre több vállalatnál van igény coaching-típusú vezetésre, coach kompetenciákra. Épülnek ki a belső coach pool-ok, emellett sok cég keres külső... Teljes cikk
A sikeres toborzás kulcstényezője egy felkészült szakterületi vezető, a szaknyelvben hiring manager. Hogyan lehet képezni őket? Mi ebben a HR és a... Teljes cikk
Hátukon viszik a céget, hozzák a bevételt, gyorsan képesek reagálni a változásokra. Ők a kulcsemberek. Nehéz őket elcsábítani az álláspiacon és... Teljes cikk
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 3 hete
- Járványos túlmunka: az Egyesült Királyságban minden tizedik kiégett irodai dolgozó kórházba kerül 3 hete
- Coach képzések: ezek az akkreditált üzleti coach képzők 2 hónapja
- Ezek a kiégés legfőbb jelei a pszichoterapeuta szerint 2 hónapja
- Aki hazamegy időben és nem túlórázik, fizetésemelést kap – figyelem, igaz történet! 2 hónapja
- Miért kerüli a Z generáció a vezetői szerepeket és hogyan változtathat ezen a HR? 2 hónapja
- Felmérés: csökkent az elkötelezettség, különösen a vezetők körében 3 hónapja
- Egy nyaralás nem fogja helyrehozni - Oszlassuk el a kiégés körüli mítoszokat! 3 hónapja
- 5-ből 1 munkavállaló úgy érzi, hogy nem uralja a karrierjét 3 hónapja
- Megelőzhetnék a munkaadók a kiégést, mégsem tesznek érte 4 hónapja
- Sokba kerül munkaadóknak, ha stresszesek a dolgozók 4 hónapja