Új szerződés kell! - feszültség a kisgyerekes és gyermektelen munkavállalók között
A munkavállaló-barát szervezetek sokat tesznek a munkahelyi kultúra fejlesztéséért, azonban még ezeken a helyeken is gyakran feszültség keletkezik a kisgyermekes és gyermektelen munkavállalók között. A hatékony és valódi kommunikáció, illetve az egyedi szervezeti megoldások sokat segíthetnek ilyen helyzetekben. Többek között ez derül ki a Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézete által készített kutatásból, melyről Primecz Henriett docens beszélt a HR Portálnak.
Jól felkészültek a kismamák igényeire, megértették a szükségleteiket, jól is működnek a programok. Ugyanakkor ezek az élethelyzetből adódó szituációk általában a többi munkavállaló aktív közreműködésével, pl.: egymás helyettesítésével, toleráns hozzáállásával oldhatók csak meg. Így azok, akik nem kapják meg ugyanazokat a kedvezményeket, amit a kisgyerekesek, azokban ez feszültséget kelthet. Ezért szükséges az egyértelmű kommunikáció, ami gyakran hiányzik. Ha ebben aktívabb lenne a munkahely a feszültség is csökkenthető lenne.
Primecz Hentriett
Igazából sokkal nagyobb léptékű változásra, társadalmi szemléletmódváltásra lenne szükség. Ugyanis a mai elvárások szerint a munkahelyen kívüli feladatok ellátásából az anyákra a teher 80 százaléka hárul, míg az apákra mindössze 20. Ha ezt a családokban is újratárgyalnák, akkor az a szervezetekre - a munkahelyekre - is kisebb terhet róna. Persze ebben az a tradicionális szerepfelfogás is szerepet játszik, ami elsősorban a nőtől várja az otthon és a gyerekek körüli feladatok ellátását. Gyakran előfordul, hogy a nők maguk nem delegálják a feladatokat, - ezt nevezzük gate keeper (kapuőr) szindrómának - így azok automatikusan rászakadnak, a munkahelyen pedig ennek következtében kevésbé tud teljesíteni.
Azonban van olyan csoport is, általában a "high-flyer" női vezetők, akik megoldják a helyzetet. Nagyszülőkre, fizetett bébiszitterre, apukákra bízzák a gyerekfelvigyázást.
Ha sikerülne ezeket a társadalmi szerződéseket újratárgyalni, és a munkahelyek mindkét szülő szülői létét segítenék - mondjuk, egy bárányhimlő esetén elosztva maradna otthon a gyerekkel az apa és az anya, (és ha még esetleg a nagyszülők is részt tudnak venni az ápolásban) - akkor a kevesebb hiányzást a szervezet is jobban tudja tolerálni.
Ha ez nem így működik, hanem minden az anyára hárul, akkor marad az angol szakszóval "mommy track" vagyis az "anyai út" és az esetleg vágyottól eltérő karrierminta."
Tekintettel kell, hogy legyen egy munkahely a megváltozott igényekre, élethelyzetre vagy megfordítva a kérdést, megteheti-e, hogy nem veszi figyelembe és ugyanazt várja el?
"Kutatások szerint Skandináviában, Franciaországban a nők és a férfiak munkaerő-piaci helyzete radikálisan nem változik, amikor gyermeket nevelnek. Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban a 10 év alatti gyereket nevelők helyzete ellenben radikálisan változik, a nőké romlik, a férfiaké viszont javul. Úgyhogy ebben is megmutatkozik a társadalmi hozzáállás különbsége.
A szervezeteknek tolerálnia kell a szülőséget, hiszen ez egy természetes folyamat. Ugyanakkor a szülőnek is meg kell érteni, hogy nem igazíthat mindent a gyerekéhez, mert akkor nem lesz jó munkaerő. A kutatás során azt tapasztaltuk, hogy bár a nők nem szorítják annyira háttérbe a munkahely érdekeit, mint azt róluk feltételezik, a szervezeteknek mégis ez a percepciójuk, ezt tartják a tipikus női hozzáállásnak.
Akikkel beszéltünk ezeken a munkahelyeken, azok mind teljesíteni akartak, dolgoztak bent 6 órát plusz két-három órát éjszaka, és közben elvégezték az otthoni teendőket is. Ez a nőket nagyon megterhelte, stresszelte.
Gyakran rosszul próbálják a munkahelyek és a HR-esek megoldani ezt a kérdést? Hogyan segíthet ilyesmiben a cég? Milyen egyedi szervezeti megoldások segíthetnek?
"HR-esek kitalálnak egy munkaidőrendszert, ami az egész szervezetre nézve jó lesz, azonban ezekbe az egyedi esetek gyakran nem férnek bele. Például annak, akinek kisgyereke van, ez nem felel meg. Ilyenkor két lehetőség van: vagy nem foglalkoztatom, vagy egyedi megoldást keresek. Ez utóbbiak általában közös megoldások. Ez azt is jelenti, hogy a váratlan helyzeteket kezelni tudják, mondjuk egy váratlan telefont az óvodából vagy iskolából, hogy beteg lett a gyerek. Ilyenkor be kell hogy ugorjon valaki átmenetileg. Ehhez pedig szükséges, hogy a többiek is értsék a problémát.
A HR rendszerek keretet adnak, de az adott problémát szervezeti egységen belül kell megoldani, és itt nem mindegy a vezetői hozzáállás. Ha a vezető el sem tud képzelni más időbeosztást, más sorrendet a feladatok megoldásában, akkor ott nehezebb a helyzet.
Érzékenyítő tréningekre lehet szükség. A kutatásban szerepelt olyan munkahely, ahol a vezető ugyan nem maradt otthon a saját gyerekével, de van neki, tudja milyen problémát jelenthet. Volt olyan szervezet, ahol a vezető kisgyerekes nő, a felmerült helyzeteket és problémákat kreatívan megoldották, a hasonló helyzetben lévők nem érezték magukat diszkriminálva. A munkahely pedig versenyképes volt.
Ugyanakkor, ahogy már az előzőekben is említettük, a kisgyerekeseknek is meg kell érteniük, hogy az komoly feszültséget generál, ha a kellemetlen idejű feladatokat mindig a gyerekteleneknek kell megoldaniuk. Ezek megosztásában nekik is rugalmasnak kell lenniük, például a szabadságolásoknál.
Ehhez szemléletváltásra lenne szükség az óvodákban, bölcsődékben is. Az EU-n belül a 0-10 éves gyerekekkel rendelkező nők foglalkoztatottsága Magyarországon a második legalacsonyabb (Málta szerepel a lista legvégén). A 0-3 éves kor között a gyes miatt eleve alacsony a foglalkoztatás, de sokszor utána sem megy vissza az anya dolgozni. Persze lehet ez egy tudatos döntés eredménye, de gyakran nem valódi igény, hanem kényszerhelyzet áll mögötte, mert nem szívesen foglalkoztatják őket és rájuk hárul az otthoni feladatok ellátása.
A munkavállaló-barát szervezetek rendszerszinten általában jók, a gyakorlat pedig hol jobban, hol kevésbé működik."
- 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. Részletek Jegyek
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600... Teljes cikk
A globális nagyvállalatok vezérigazgatóinak 72 százaléka továbbra is bízik a gazdasági növekedésben – derül ki a KPMG 2024 CEO Outlook... Teljes cikk
„Mégsem elveszett a világ teljesen” – felkapott lett ez a reményteljes mondat a Bosch×Richter Innovátorok Napján, ahol a pódiumon álló X és Y... Teljes cikk
- A hibázás kultúrája erősítheti a kreativitást és az innovációt 1 hete
- Vajon melyik ország a kínai befektetések első számú célpontja Európában? 2 hete
- Ez Magyarország tíz legjobb munkáltatója a dolgozók szerint 3 hete
- Nem érzi magát helyén a jelenlegi állásában? Úgy tűnik, nincs egyedül 3 hete
- A fiatal dolgozókat zavarja leginkább, ha kollégájuk panaszkodik 3 hete
- Ezek a foglalkoztatók nem jelentették be alkalmazottaikat 3 hete
- A gyermeket nevelő vezetők fele gondolt már a felmondásra a szülői bűntudat miatt 3 hete
- Miért látják pesszimistán anyagi helyzetüket a középkorúak? 4 hete
- Magánélet, jó hangulat, támogató közeg - ezek Magyarország legvonzóbb munkahelyei 4 hete
- 120 új munkahely jön egy vakcinagyártó egység építésével 4 hete
- Felvette első helyi munkatársát a katódgyár, mely 900 munkahelyet teremt 4 hete