kapubanner for mobile
Megjelent: 2 éve

Vállalhatok-e vezetőként más szektorban megbízási szerződéssel munkát?

Pénzügyi szektorban működő vállalat vezető tisztségviselője vagyok. Teljesen más szektorban működő vállalat felkért, hogy 6 hónapos időtartamra tanácsadással segítsem a vállalat szervezet - és folyamatfejlesztését megbízási jogviszony keretében. Kérdésem, hogy teljesen más szektor révén el vállalhatom-e a feladatot megbízási szerződéses keretek között?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

"A hatályos munka törvénykönyve alapján főszabály szerint a munkavállaló egyszerre több helyen is dolgozhat.  A jogszabály a vezető állású munkavállalókra vonatkozóan azonban eltérő szabályokat fogalmaz meg. Vezető állású munkavállaló a munkáltató vezetője, valamint a közvetlen irányítása alatt álló és – részben vagy egészben – helyettesítésére jogosított más munkavállaló. A munkaszerződés a vezetőre vonatkozó rendelkezések alkalmazását írhatja elő, ha a munkavállaló a munkáltató működése szempontjából kiemelkedő jelentőségű vagy fokozottan bizalmi jellegű munkakört tölt be és az alapbére eléri a kötelező legkisebb munkabér hétszeresét.

A vezetői státuszból eredő bizalmi jelleg miatt a vezető állású munkavállalóra az Mt. szigorúbb összeférhetetlenségi szabályokat állapít meg, vagyis a vezető állású munkavállaló további munkavégzésre irányuló jogviszonyt nem létesíthet. A munkavégzésre irányuló jogviszony fogalmába beletartozik minden olyan jogviszony, amelynek keretében az egyik fél a másik fél javára munkát végez legyen az megbízási, vállalkozási vagy egyéni vállalkozói jogviszony. Természetesen a vezető állású munkavállaló ettől eltérően is megállapodhat azon munkáltatójával, ahol a vezető állású munkakört betölti. Gyakori például, hogy a munkáltató a munkaszerződésben előzetes írásbeli hozzájárulásához köti a vezető állású munkavállalója másik fél javára történő munkavégzését.

Első lépésként tehát azt javaslom, hogy  ellenőrizze a munkaszerződését, hogy az a további munkavégzésre irányuló jogviszonnyal összefüggésben tartalmaz-e bármilyen rendelkezést. Amennyiben igen, úgy azt mindenképp tartsa be. Szintén érdemes megnézni a munkáltatónál hatályos belső utasításokat, szabályzatokat, hiszen azok is tartalmazhatnak összeférhetetlenségre vonatkozó előírásokat. 

Ha a munkaszerződése és egyéb belső szabályzatok engedik a másik fél részére való munkavégzést, akkor is javaslom az alábbi szabályok betartását:

A Munka törvénykönyve általános magatartási követelményként írja elő, hogy sem a munkavállaló, sem a munkáltató nem tanúsíthat olyan magatartást, amely a másik fél jogát , jogos érdekét sérti, így nagyon fontos, hogy a más részére történő munkavégzéssel ne tanúsítson olyan magatartást, amellyel a munkáltatója jogos gazdasági érdekét veszélyeztetné. A fenti szabályból az következik, hogy a munkavállaló nem vállalhat másodállást olyan helyen, amely sérti, vagy veszélyezteti a meglévő munkáltató jogos érdekét, tehát a versenytársnál, hasonló tevékenységet végző cégnél való munkavállalás sérti az általános magatartási követelményeket.

Egyértelmű kötelezettségként írja elő továbbá a jogszabály, hogy a felek kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint a munkaviszonnyal összefüggő jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges. Ebből következően célszerű előzetesen bejelenteni, vagy engedélyeztetni a második munka elvállalása előtt az új jogviszonyt a már meglévő munkáltatónál."

Aki válaszol:

Dr. Tömösvári Andrea, ügyvéd, munkajogi szakértő Dr. Tömösvári Andrea, ügyvéd, munkajogi szakértő

Dr. Tömösvári Andrea a Dr. Tömösvári Ügyvédi Iroda alapító ügyvédje. Átfogó tapasztalattal rendelkezik társasági jogi, munkajogi, adatvédelmi területen, így gazdasági társaságok számára komplex jogi támogatást nyújt.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk