Visszautasítható-e a túlóra?
Vajon megtagadhatja-e a munkavállaló a túlórát? A rendkívüli munkaidő előírására szigorúbb korlátok vonatkoznak, mint a rendes munkaidő szerinti beosztásra, de ha az elrendelés törvényi feltételei létrejönnek, a teljesítése kötelező, ha mégsem, akkor az akár a munkaviszony megszüntetését is jelentheti - írja az adoonline.hu.
A plusz juttatások miatt inkább az a jellemző, hogy többen jelentkeznek a túlórára, de előfordulhat, hogy valaki nem akar plusz munkát vállalni.
Visszautasítani azonban csak akkor lehet, ha például ezzel túllépnék a napi, vagy heti munkaidő legmagasabb mértékére vonatkozó szabályokat, vagy az éves 250 órát (kollektív szerződés szerint 300 órát). Akkor is megtagadható a túlóra, ha így nem teljesülne a kötelező pihenő idő, azaz a két műszak közti 11 óra. Emellett korlátozott a rendkívüli munkavégzése a kisgyermeket nevelő szülőknek is.
A méltányosság elve alapján is korlátozható a túlóra elrendelése például ha a munkavállalónak orvosi vizsgálatra kell mennie, vagy gyermeke felügyeletét nem tudja megoldani. Minél rövidebb idővel a teljesítendő túlóra kezdete előtt adja ki az utasítást a munkáltató, annál nagyobb az esélye, hogy annak teljesítése a munkavállalónak aránytalan sérelmet okozna.
Ha munkaidőn kívül érkezik a túlórára való kötelezés híre, akkor sem köteles a munkavállaló bemenni például, ha szombat reggel kapja a telefont, és éppen elutazott valahová, vagy esetleg már fogyasztott alkoholt. A munkáltató ez esetben kénytelen megértő lenni. Ezen időszakban csak készenlét vagy ügyelet esetén köteles túlórát vállalni a dolgozó.
Ám ha a fentiek közül egyik eset sem áll fent, és a munkavállaló mégis megtagadja a túlórát, akkor kötelezettségszegést követ el.
Fotó: Pixabay
adoonline.hu