Megjelent: 16 éve

Oriens: húsz százalékos bérnövekedés hárommillió ember számára

Az IVSZ (Informatikai Vállalkozások Szövetsége) 2008. szeptember 11. és 13. között tizenötödik alkalommal rendezte meg Visegrádon a MENTA-t, éves szakmai konferenciáját, amely idén a gazdaság- és iparágfejlesztést, a hazai informatikai cégek számára kínálkozó nemzetközi kihívásokat, valamint a következő tizenöt év lehetőségeit vette sorra neves hazai és külföldi előadók közreműködésével.

Steve Bowbrick, a Global Innovation Network vezetője, Kodály Zoltán példáján keresztül világított rá arra, hogy az egyedi tudás mekkora érték a XXI. századi gazdasági életben, s arra is: manapság mennyivel könnyebb helyzetben vagyunk, mint néhány évtizede Kodály lehetett, hiszen a munkánkhoz szükséges eszközök sokkal egyszerűbben hozzáférhetők. Ha sikeresek akarnak maradni, akkor nyitottaknak kell lenniük az újfajta tudásra - mondta a külföldi előadó, s kiemelte: az állandó elérhetőséget folyamatos hálózati kapcsolattal kell biztosítani, nemcsak az IT szakmán belül, amely a jövőben lényegesen olcsóbb lesz mint most, de személyes véleménye szerint az sem irreális, hogy ingyenes legyen.

Dr. Bakonyi Péter a SZTAKI igazgatóhelyettese szerint nem kizárt, hogy hamarosan világszerte négymilliárdan használják majd az internetet: 2006-ban a felhasználók száma már meghaladta az egymilliárdot. Ugyanakkor a mobiltelefont 3,5 milliárdan használják, s mivel manapság már minden mobiltelefon egy potenciális internethasználó is, így rövidtávon korántsem kizárt a négymilliárdos tábor. Egyelőre a felhasználószám növekedését a fejlődő országok hozzák, így a következő egymilliárd felhasználó Afrikából, Indiából és Kínából jön majd.

Ehhez szükségesek a Geni és az EU Fire projektek" - vázolta a jelenleg zajló két legfontosabb kutatást a szakember. Az EU eddig ötszázmillió eurót költött a jövő Internet kutatására, de a szakértők szerint az összes támogatás az elkövetkező években akár 9,5 milliárd euró is lehet. Fontos kérdés az is, hogy mi jöhet az Ipv6 és a DNS protokollok után, hiszen 2011-re várhatóan kifogy a még rendelkezésre álló 800 millió cím.


Gazdaságfejlesztés, kiút a válságból



A MENTA pénteki előadásainak középpontjában a gazdaság fejlesztése, a kereslet élénkítése, a hazai informatikai vállalkozások nemzetközi versenyképessége állt.

Vojnits Tamás, az Oriens tanácsadó cég vezető közgazdásza A magyar gazdaság növekedési problémái és a kilábalás programja címmel tartott előadásában rámutatott, hogy a magyar gazdaság kettészakadt, vagyis a külföldi tulajdonú vállalatok az európai piacokba teljesen integrálódva hatékonnyá váltak, fejlődésük azonban zárványszerű maradt, és nem húzta magával a hazai tulajdonú vállalatokat. Példaként említette, hogy amíg Magyarországon egy külföldi vállalat dolgozója három-négyszer annyi hozzáadott értéket állít elő, mint egy hazaié, addig Csehországban ez az arány csupán kétszeres. Vojnits szerint a kettészakadt magyar gazdaság két pólusán az elsősorban exportra termelő, túltőkésített külföldi nagyvállalatok, illetve az üzleti modelljüket adóelkerülésre építő, alultőkésített hazai kisvállalkozások találhatók. "A kettészakadt gazdaság nem képes dinamikus növekedésre, a magyar növekedési modell kifulladt. Ha a jelenlegi pályán maradunk, a következő évtizedben egy tapodtat sem fogunk az EU átlagához közelíteni, sőt, minden bizonnyal leszakadunk a többi visegrádi országtól is" - hangsúlyozta Vojnits Tamás.

Fejlettségi szintünkhöz képest kiugróan magasak az államháztartás kiadásaink, amelyet az ország fejlettségéhez képest magas adószinttel próbálja finanszírozni az állam, ez pedig mára az átlagjövedelem európai szinten is kiugrónak számító terhelését eredményezte. A munkát terhelő magas adók a nagyvállalati szektor túltőkésítettségéhez, így a beruházások és a növekedés lelassulásához vezetnek. Magyarország egyre kevésbé vonzó befektetési célpont: a külföldi tőkebefektetés az elmúlt években a korábbiaknál lényegesen alacsonyabb volt, miközben a külföldi vállalatok a keletkezett jövedelmük egyre kisebb részét forgatják vissza Magyarországra, ami jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a beruházások növekedési üteme mintegy öt éve messze a régiós átlag alatt van. Az adóelkerülés a kisvállalkozások üzleti modelljének szerves része lett, a járulék és SZJA befizetések egyenetlenségei azt mutatják, hogy az öt fő alatti kisvállalkozások drámaian kisebb jövedelmeket vallanak be és arányosan lényegesen kevesebb SZJA-t és járulékot fizetnek. Hazánkban a KKV-k banki finanszírozási helyzete rosszabb, mint bárhol máshol a régióban, mindemellett a beruházást nem tervező vállalatok aránya hazánkban a legmagasabb.


"Húsz százalékos bérnövekedés 3 millió embernek"



Vojnits Tamás Oriens javaslatait is szemléltette, amely egy olyan átfogó, a gazdasági szereplők ösztönzőinek megváltoztatását célzó program, ami több százmilliárd forintot csoportosítana át az aktívakhoz és ezzel 3 millió ember számára 20 százalékos nettó bérnövekedést és munkaadóik számára a munkabér terheinek feleződését eredményezné. A költségvetési politika az elmúlt 7 évben egy, a magas kiadási szintet konzerváló stratégiát folytatott, olyan pályára terelve a magyar gazdaságot, ahol a magas adók torzító hatása egyre alacsonyabb növekedést tesz lehetővé. A sikeres felzárkózást bemutató európai országok példáján azt láthatjuk, hogy a hosszú távú növekedés előfeltétele a költségvetési deficit és az állami elvonás egyidejű csökkentése. A kilábaláshoz egyszerre több területen kell beavatkozni: csökkenteni kell a munkát terhelő adókat, változtatni a munkavállalást visszafogó ösztönzőket, javítani a munkakínálat minőségét és mindezek fedezésére jelentős mértékben csökkenteni a költségvetési kiadásokat.


Magyarország lehetőségei alatt teljesít



Fónagy János, a Fidesz gazdasági és informatikai bizottságának tagja a gazdaság jelenlegi nehéz helyzetéről, a válság társadalomra gyakorolt hatásairól, valamint a lehetséges megoldási módokról beszélt. Előadásában kiemelte, hogy a reformok egyik sarokpontját az adóterhek és járulékok csökkentése jelentené, hiszen jelenleg az Európai Unóiban a magyar munkavállalókat és munkáltatókat sújtják a második legmagasabbak az adóterhek, 100 forintból átlagosan 45,5 forint marad az adófizetőknél, a fennmaradó összeggel az állam gazdálkodik; a visegrádi országok összehasonlításában pedig hazánkban messze a legmagasabb a jegybanki alapkamat. Fónagy János kiemelte, hogy az adóterheket a beruházások is megsínylik, a magán és állami szférában egyaránt. A gazdasági helyzet társadalomra gyakorolt hatása is szembetűnő: az emberek egy jelentős része feladta saját sorsának irányítását, az egyén identitászavara pedig tömegessé vált. "Magyarország messze a lehetőségei alatt teljesít" - foglalta össze a tényeket az előadó, és az alábbi feladatokat jelölte meg a gazdasági helyzet pozitív irányú megváltoztatására:

  • Hitelesség visszaállítása: társadalmi lélektani szempontból is fontos a kormányzás hitelességének visszaállítása. Magyarország hitelromlásának következtében évente mintegy 220-250 milliárd forint veszteséget szenved el.
  • A költségvetés konszolidációja: erős állami és társadalmi támogatottsággal a kiadások csökkentésén keresztül, kiadási plafon meghatározásával.
  • A versenyképesség fokozása: az állam kiszorító hatásának mérséklése, vagyis az állam ne hozza magát kedvezőbb helyzetbe, mint amilyenben a gazdálkodó szervezetek vannak.
  • Az euró-bevezetés céldátumának meghatározása: A céldátum meghatározása egyfajta kapaszkodó és iránymutató mind Magyarországnak, mind pedig az Európai Unió számára.

    A pénteki program részeként a gazdaságfejlesztésről kerekasztal-beszélgetésre is sor került. Vojnits Tamás arra hívta fel a figyelmet, hogy a gazdaság élénkítésére markáns lépéseket kell tenni, melyekből a vállalkozások is azt érezhetik, hogy gyors és tartós változásra számíthatnak, és a két legfontosabb teendőként a személyi jövedelemadó és a munkáltatói járulékok csökkentését jelölte meg. Hangsúlyozta, hogy a szociális rendszer elemeit újra kell gondolni, főleg ott, ahol azok nem ösztönzőleg, hanem éppen ellenkezőleg hatnak a munkavállalásra.

    Magyarországon jelenleg mintegy 800 ezer inaktív munkavállaló van, és 400 ezer fő szürkén, illetve 600 ezer fő feketén dolgozik, ami a bevételi és kiadási oldalon is hangsúlyosan megjelenik. További problémaként jelölte meg, hogy a nyugdíjasokat is egy blokként kezelik, miközben itt is szükséges lenne a differenciálásra, hiszen jelentős eltérések vannak a folyósított nyugdíjak összegében és az életkörülményekben is. Emellett a családi pótlék rendszerében is változtatásokat sürgetne, hiszen mintegy 470 milliárd forintot fordít az állam évente kifizetésekre, amelynek odaítélését feltételekhez kötné a szakember.
    • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Átadták a Kerékpárosbarát Munkahely díjat

    A 2023-mas pályázatra 29 település és 37 munkahely jelentkezett. Teljes cikk

    Hornung Ágnes: a munka és a magánélet összehangolása kiemelten fontos

    A családokért felelős államtitkár elmondta, hogy a kormány még nagyobb hangsúlyt akar fektetni a családok "testi-lelki-szellemi egészségének" elősegítésére. Teljes cikk

    Megérkezett a számlákra a Babakötvény után járó éves állami támogatás

    Évi 12 ezer forint állami támogatás azoknak jár, akik egy év alatt legalább 120 ezer forintot tesznek félre ebben a megtakarítási formában -... Teljes cikk