Civil vezetők fejleszthették tudásukat
Tíz civil szervezet vezetője vehetett részt egy 5 alkalomból álló vezetőfejlesztési folyamatban, az EQ-Skill Non-profit Vezetői Akadémia 2015-ös képzésén, a cég pro-bono felajánlott szolgáltatásaként. A program küldetése az volt, hogy elérhetővé tegye azokat a vezetői készségeket és képességeket, melyek által hatékonyabban tud működni vezető és szervezet egyaránt, olyan cégek számára, melyek erre külön anyagi keretet nem tudnak biztosítani.
Figyelemre méltó iparági betekintésként jegyezhető meg, hogy a képzés-fejlesztési folyamatív során felszínre kerültek olyan kihívások, amelyekkel a non – profit szervezetek vezetői egyformán küzdenek, tevékenységi területtől vagy küldetéstől függetlenül. Markánsan kiemelhető közös pont az önkéntes munkatársak motiválása és teljesítménymenedzsmentje, hiszen gyakori, hogy az érintett szervezetekhez tagként kapcsolódók kezdeti lelkesedése hamar alábbhagy, melynek megelőzése és kezelése – különösen limitált anyagi körülmények között – tudatos és hatékony vezetői jelenlétet és szervezeti stratégiát igényel.
Sokszor előfordul az, hogy egy nemes és teljesen explicit cél érdekében dolgozik egy szervezet, mégsincs mögötte olyan gondosan tervezett stratégia, ami valóssá, és valóban elérhetővé tenné a célt. Ennek során számtalan inadekvát eszközt, folyamatot vezetnek be, illetve olyan szerepeket és felelősségeket vállalnak fel, melyek valójában nem vagy csak nem kellő hatékonysággal tudják biztosítani a sikeres megvalósítást, ugyanakkor számos erőforrást és kapacitást emésztenek fel. Ettől fogva már csak „hab a tortán”, hogy a szervezetben együtt dolgozók számára nem érthető és nem egyértelmű a cél, mely elkötelezettségi és teljesítmény oldalon okoz kézzelfogható károkat.
„Most már tudom, milyen irányba haladok, és képes is vagyok elindulni!” – mondta el zárásként Micserics József, a Vakok Lakásgondjainak Megoldását Támogató Alapítvány erőforrás gazdálkodási vezetője. Vele együtt az Akadémia résztvevői arra tettek szándéknyilatkozatot, és olyan akcióterveket dolgoztak ki, melyek – a fenti kihívásokkal való sikeres megküzdés érdekében - saját szervezeti hétköznapjaiban azonnal implementálhatóak, illetve melyek révén vezetőként szerepmodellekké válnak, így megosztva a tanultakat. Megkezdődhet a feladat és felelősség körök tisztázása, javul az összteljesítmény. A non-profit tevékenység célcsoportjai, sokkal célzottabb, átgondoltabb, projekteket kaphatnak; azzal foglalkozhatnak, ami valóban értékes; erre több kapacitást és figyelmet fordíthatnak. Mindezek olyan folyamatokat indíthatnak el, amelyek méltó és kiérdemelt szerepbe juttatja a szférát, és nem utolsó sorban annak „ügyfeleit”, a minket körülvevő embertársainkat.