Megjelent: 11 éve

Mi legyen a célom?

A cél meghatározása talán az egyik legnehezebb és az egyik legfontosabb eleme a haladásnak. Mi kell ahhoz, hogy a cél tényleg előre vigyen, hogy több legyen, mint egy nehéz és elrettentő feladat? És ha a cél megvan, hogy találok utat hozzá? Cikkünkben egy viselkedéselemző mutat be két eszközt, amelyek segíthetnek egy-egy cél meghatározásában, használatában és elérésében.

Célmeghatározás

Lynn I. Ward (2005) 4 Keys to Being a Million Dollar Dreamer összeállításából emelem ki a PACE-modellt. Ez a modell, kitalálójához hűen az álmokra épít, módszerét már a coachingban is alkalmazzák.
A pace kifejezés járást, sebességet, iramot jelent. Az eszköz önfeltáró, amihez egy csendes hely, toll és papír kell csupán, hogy el tudjunk mélyedni. A módszer szabadon alkalmazható, kiegészíthető más eszközökkel is, ezekre tippeket is adok.


Határozzuk meg álmainkat



Készítsünk egy listát az álmainkról! Az összes álmot, vágyat szedjük pontokba, még a legabszurdabbakat is!
Kérdések, amik ebben segíthetnek:
- Mi az, ami értelmet ad az életemnek?
- Ha nem lennének akadályok és mindent megtehetnék, mi lenne az?
- Mit tennék, ha tudnám, hogy nem hibázhatok?
- Mi az, ami értelemmel tölti meg az életem?

A lista elkészülése után nézzük meg, melyik az a 10 legfontosabb, amit szeretnénk megvalósítani, amit el szeretnénk érni. Melyikekből válhat igazi cél?

A jó cél, hogy valóban elérhető legyen és megdolgoztasson minket, szükséges, hogy:
- mérhető, konkrét elemeket tartalmazzon
- reális legyen
- az elérendő állapot és eredmény valóban vonzó legyen, lelkesítsen
- határidővel rendelkezzen,
- hierarchizált legyen: legyen nagy cél, amely kisebb részcélokból áll össze


Segítők, támogatók és erőforrások számbavétele



Válasszuk ketté a lapot! Az egyik oldalára írjuk fel a céljainkat és a lap másik oldalára a célok eléréséhez szükséges teendőket, erőforrásokat!
Segítő kérdések ehhez:
- Kik azok, akik megértik ezt az álmomat, célomat?
- Kikre számíthatok?
- Kik támogatnak?
- Kik azok, akik bátorítanak?
- Milyen erősségeim vannak?
- Milyen tulajdonságaim segíthetnek ebben a tevékenységemben?

Fontos látnunk, hogy milyen személyes eszközkészlettel rendelkezünk, milyen támogató embereink vannak a folyamatban. Ha valaki szeret írni, de akik nem, azoknak is ajánlom, hogy ezt a leltárt írásban rögzítsék. Jó érzés és hihetetlen megerősítést ad, ha rápillanthatunk ezekre a pozitívumokra az elakadásainknál.


Akadályok, félelmek



Egy-egy új feladat elkezdésekor előkerülhetnek a félelmeink, amelyek sokszor nem tudatosak, forrásuk még annyira sem. Ezek a félelmek a legtöbb esetben csak hiedelmekből táplálkoznak, nem valósak.
Segítő kérdések ezek feltárásához:
- Mitől félek általában egy új feladat elkezdésekor?
- Mitől félek ennél a feladatnál?
- Mi az a legrosszabb dolog, ami ebben az esetben történhet? Ez hogyan hathat a célra?
- A sikertől, vagy a kudarctól félek?
- Milyen helyzetekben jelennek meg félelmeink?

A félelmek feltárása után írjuk melléjük, hogyan lehetne védekezni ellenük, mit tudunk tenni, hogy a legrosszabb helyzet se legyen végzetes. Hogyan lehet egy-egy félelmet okozó helyzetben viselkedni? Több viselkedési alternatívát felsorolhatunk, így több szituációra-szabott előre kigondolt megoldásunk lesz.

Akadályok, rizikó-tényezők minden projektben vannak. Ezekkel számolnunk kell. Hasznos, ha a felmerülő nehézségeket előre tudatosítjuk. Átgondolható, hogy jellemzően melyik szakaszban kell számolnunk velük, minek a hatására és hogyan befolyásolják a célok elérését? Elkerülhetőek-e? Ha nem, a felkészültség előnyt, rugalmasabb alkalmazkodóképességet jelent.


+1 eszköz



A SWOT - analízis gazdasági-vállalati területen való alkalmazása elterjedt. Ezt a módszert is lehet egyénre szabni. Leltárba vehetjük egyéni erősségeinket, gyengeségeinket, lehetőségeinket és veszélyeket. Célok kidolgozásánál építkezzünk azokra a tényezőkre, amikben van potenciál; az erősségekre és a lehetőségekre.


Célok elérése



Ha már megvannak az álmaink, céljaink, tudjuk, hogy mit akarunk elérni, ebben lehet segítségünkre a PACE eszköz.

P - Plan = Tervezzünk!
Tervezzük meg a lépéseinket, a legkisebbeket is! Érdemes a célhoz vezető utat jól meghatározni. Tudni, hogy milyen szakaszai vannak. A szakaszokban mit kell tennünk, hogy elérjük azt, amit szeretnénk? Hogyan épül fel a cselekvéssor? Mi az első lépés? Mi a második és az azt követő lépés? Hogy kell viselkednünk ehhez? Mit kell másképp csinálnunk?

A - Act = Cselekedjünk!
Ha megvan a terv, legyünk következetesek! Írjuk össze a célunkhoz vezető aktuális napi teendőket! Határozzuk meg a nagy célhoz vezető napi kis célok szükséges elemeit. Mindennap tekintsük át, mit sikerült megtennünk ezekből, mi az, amit másképp kellene, mit lehetne még belevinni? Végezzünk önreflexiót! A kezdeti több energia befektetése megtérül, idővel már gyakorlottan megy a feladatok kiértékelése és meghatározása. Hamarosan rutinosan ellenőrzöd és tervezed meg a napod, ami jó kapaszkodót ad a mindennapokhoz és a feladatok elvégzése energiát és dinamikát ad, hogy a fejlődés folyamatos legyen.

C - Celebrate = Ünnepeljünk!
Minden lépés, amit megtettünk, ünneplésre vár. Hiszen a kis lépések is nagy változásokat, nagy energiákat mozgatnak meg. A kezdeti tettek a legnehezebbek. Az egyes lépésekhez jutalomként definiáljuk pontosan az ünneplés módját. Mit fogunk tenni, kikkel, milyen lesz? (Például: Ünnepi vacsora a támogató emberekkel ebben és ebben az étteremben, ekkor és ekkor.) Ez motivációt ad a mindennapokban a feladatvégzéshez és a célok elérése után megerősít, hogy jó úton haladsz. Facilitál a további tettek megtételére és célok elérésére.

E - Energize = Töltődjünk fel!
A munkafolyamatban szükséges, hogy a dolgozó ember, mi magunk is épen maradjunk. Különben ki dolgozna értünk, ki dolgozna céljainkért, álmainkért? Fektessünk hangsúlyt arra, hogy feltöltődjünk! Sokaknak túlmisztifikált a feltöltődés fogalma. Hogy kinek mi az, ami pozitívan hat, változó. Lehet ez egy jó könyvből pár oldal, egy csendes helyen elfogyasztott kávé, vagy tea, egy relaxáló zene, 10 perc alvás, egy hosszúhétvége, testmozgás, finom ételek, túra.


Tipp



A fenti négy tevékenységet körkörösen, ciklikusan érdemes elvégezni. Ez a körforgás egy jól működő rendszerként segíti a tervezés, végrehajtás és jutalmazás mechanikáját.


Megjegyzés



Érdekes megfigyelni, hogy önmagunk vezetése és menedzselésekor a lépések ennél az eszköznél legalább akkora arányban a komoly munkára és ellenőrzése építenek, mint a jutalmazásra, energetizálásra. Ezt a szemléletet hasznos tovább vinni mindennapi szemléletünkbe is, a hosszú távú sikeresség érdekében.

Kiss Laura
Viselkedéselemző, Life coach
IndyGo Training Kft.

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért kerüli a Z generáció a vezetői szerepeket és hogyan változtathat ezen a HR?

Többek között a mentális egészségügyi problémáktól való félelem és a rugalmasság iránti vágy is hozzájárul ahhoz, hogy a Z generációs... Teljes cikk

Minden pályázónak adunk visszajelzést, még tanácsokat is: interjú Nyeste Ágival, a JYSK regionális HR igazgatójával

Másfél évvel ezelőtt nevezték ki Nyeste Ágit a három országot átfogó JYSK-régió (magyar, osztrák, görög) HR igazgatójának. Összesen 2000... Teljes cikk

A túlélés záloga a rugalmasság kialakítása - Endrei-Kiss Judit, az RTL Magyarország Chief People Officere

A változás szinte már természetes kell, hogy legyen, de ehhez mentális és lelki alkalmazkodóképességet is ki kell építeni. Az adaptív képesség... Teljes cikk