Több juttatás és szociális ellátás összege is nő a minimálbér emelkedésével
4 százalékkal emelkedik februártól a minimálbér, illetve a garantált bérminimum. Ennek következtében számos juttatás és szociális ellátás összege is emelkedik, többek között a gyedé vagy a táppénzé. A béreket terhelő adók közül a szociális hozzájárulás mértéke júliustól 2 százalékkal csökkenhet - derül ki Dr. Bákonyi László adójogi szakértő elemzéséből.
Juttatások, szociális ellátások összegét is befolyásolja a minimálbér
„Mivel a minimálbérhez számos juttatás, szociális ellátás összege kapcsolódik, ezek összege is emelkedik. Ilyen például a gyed, a nagyszülői gyed, a táppénz, de az álláskeresési járadék, vagy éppen bizonyos betegségekhez kapcsolódóan a munkavállalói adóalap-csökkentő kedvezmény is” - hívja fel a figyelmet Dr. Bákonyi László adójogi szakértő.
A gyed esetében alaphelyzetben a szülő korábbi jövedelmének 70 százaléka a mérvadó - de maximálva van, mégpedig a minimálbér kétszeresének 70 százalékához, ez idén 230 580 forintot jelent a szülőknek, illetve a gyermekgondozási díjra jogosult, még nem nyugdíjas nagyszülőknek. A diplomás gyed alapképzés esetében 117 180 forint, mesterképzésnél 153 300 forint.
A 335/2009-es kormányrendelet értelmében bizonyos betegségek - például cöliákia, laktózintolerancia, a cukorbetegség egyes típusai - esetében a munkavállalók számára adóalap-csökkentés válik lehetővé, mégpedig a minimálbér 5 százalékának megfelelő mértékben. Ez éves szinten közel 100 000 forint pluszjövedelmet hagy a munkavállalók zsebében.
Dr. Bákonyi László hozzáteszi: szintén a munkavállalók számára fontos információ, hogy a táppénz megállapításában is szerepe van a minimálbérnek. Megbetegedés esetén a napi átlagkereset 60 százaléka jár, itt is van ugyanakkor plafon: a minimálbér kétszeresének 1/30-a, azaz idén legfeljebb napi 11 160 forint. Aki állást keres, annak is érdemes tisztában lennie a minimálbér összegével: az álláskeresési járadék összege ugyanis nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér napi összegénél.
Mi marad a zsebben?
Az adójogi szakértő szerint nem szabad elfelejteni: a minimálbér kapcsán jellemzően a bruttó összeg jelenik meg a sajtóhírekben, de természetesen ezt az összeget is terhelik különféle adók és járulékok. A munkavállalók arra számíthatnak, hogy idén nettó minimálbérük (családi adókedvezmény nélkül kalkulálva) 111 321 forint lesz, garantált bérminimumuk nettója pedig 145 635 forint.
A különféle közterhek között felsorolandó a szociális hozzájárulási adó (szocho) - amely 2020. július 1. óta 15,5 százalék -, az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás, a társadalombiztosítási járulék (18,5%) és személyi jövedelemadó-előlegként levonandó 15 százalék.
A szocho további 2 százalékponttal csökkenhet, amennyiben 2020-ban a versenyszféra reálbér-növekedése meghaladta a 6 százalékot. A korábbi évek gyakorlata szerint a szocho csökkentésére júliustól van lehetőség. Ebben az esetben júliustól a minimálbér bruttó 169 ezer, a bérminimum 221 200 forint lehetne.
fotó: pexels
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Évente több mint 2 ezer milliárd dollárral növelné a nők keresetét, ha a béreiket az OECD országokban a férfiakéval azonos szintre hoznák. A... Teljes cikk
Az Európai Unió 13 tagállamában a bérszakadék átlagosan szűkebb volt vidéken, mint a városokban. Míg az előbbiben 4 százalék volt az átlagos... Teljes cikk
Akad munkaadó, amely már emelt idén, sok helyen pedig most teszik le a cégek az asztalra a javaslatokat és április 1-től változtatnak.... Teljes cikk
- A minimálbér, a garantált bérminimum és a közfoglalkoztatotti bérminimum összegei Magyarországon 1 hónapja
- Minimálbér: A románok is lehagytak bennünket, már csak Bulgáriát előzi meg Magyarország 1 hónapja
- Csehországban 5 éve most először több a munkanélküli, mint a betöltetlen állás 1 hónapja
- Foglalkoztatással kapcsolatos adók 2023 2 hónapja
- Munkába járás költségtérítése 2023 2 hónapja
- Csökken a SZÉP-kártya népszerűsége, és falja az infláció is 2 hónapja
- Így alakulnak a juttatási keretek 2023-ban 2 hónapja
- LMP: azonnali béremelést a szociális szférában dolgozóknak! 2 hónapja
- Minden Dunaferr-dolgozó megkapja decemberi fizetését a napokban 2 hónapja
- Cafetéria 2023: Mit ajánlanak a szakértők? 2 hónapja
- Mennyi a magyarok nyugdíja? 2 hónapja