A barátságok karrierünket is sikeresebbé teszik
Minden, amit csinálunk, sikerhez vezet, ha erős, támogató barátokkal vagyunk körülvéve. Kutatások is alátámasztják, hogy minél többet fókuszálunk a karrierünkre, annál nagyobb a kockázata, hogy elveszítjük a legközelebbi kapcsolatainkat. Azonban fordítva épp, hogy az ellenkezője igaz: barátságaink ápolásával a munkánkban is sikeresebbek leszünk.

Ezeket a mulasztásainkat sajnáljuk a leginkább
Egy pszichológiai kutatás azt vizsgálta, mi az, amit a felnőttek leginkább megbánnak az életükben. Elmondható, hogy a legfőbb „bánnivalók” a szerelemmel és a munkával kapcsolatosak, vagyis míg a serpenyő egyik oldalán a romantika, a családi és baráti kapcsolatok állnak, addig a karrier, a munka és az oktatás a másikon. Azok a résztvevők, akik az elmulasztott kapcsolataikon bánkódtak, sokkal intenzívebben élték ezt meg, mint azok, akik szerint a karrierjükkel kellett volna többet foglalkozni, azaz a megkérdezettek leginkább a szociális kapcsolatok hiánya, diszfunkciója vagy elvesztése miatt éreztek szomorúságot. A megkérdezettek leggyakrabban a romantikus kapcsolatok hiánya miatt sajnálkoztak, ezt követte a családi kapcsolatok hiánya felett érzett fájdalom, a baráti kapcsolatok elhanyagolása feletti bánkódás viszont csak a nyolcadik helyen szerepelt. A kutatók ebből azt a következtetést vonták le, hogy az emberek általában felismerik, mennyire fontos időt és energiát fektetni a romantikus és családi kapcsolatokba, azonban a barátságok nem számítanak annyira, és könnyen elhanyagolhatóvá válnak.
Barátságok végveszélyben
A mai kor egyik nagy kihívása az, hogy a barátság definíciója folyamatosan változik. Manapság sokkal nagyobb közösségi kapcsolatrendszert tartunk fent, de sokkal gyengébb intim kapcsolatokat ápolunk. Annak ellenére, hogy a munkahely és család felé elkötelezettek vagyunk, a soha nem látott földrajzi mobilitás, a távmunka miatti izoláció, a beszélgetést kiváltó chatelés nem igazán tesz jót a baráti kapcsolatainknak annak ellenére, hogy úgy tűnik, számos barátsággal rendelkezünk - kb. 200 közösségi média ismeretséggel és 11 offline baráttal. Mindemellett átlagosan 5 baráttal rendelkezünk, és azok, akikkel életünk legintimebb dolgait is megosztjuk, maximum ketten vannak.
Lépések a teljesebb barátságok felé
A barátságok rendkívül fontosak a hatékony karrier-teljesítmény szempontjából is. Kutatások azt mutatták, hogy a barátságoktól jobban megy a munka, és még többet is kereshetünk, részben azért, mert olyan érzelmi löketet adnak, amely motiválttá és koncentrálttá tesz minket. De hogyan javítsunk barátságaink mélységén, értékén és élettartalmán?
Tegyünk erőfeszítéseket: az emberek sajnálják, ha elveszítenek egy barátságot, azonban kevésbé valószínű, hogy felismerik a barátságok fontosságát a romantikus- és a családi kapcsolatokhoz képest. Ha még pályafutásunk kezdetén tartunk, akkor itt az ideje, hogy erőfeszítéseket tegyünk a barátságok fejlesztésének és fenntartásának érdekében. Ezt azt jelenti, hogy ellensúlyoznunk kell azt a természetes elsodródást a barátainktól, amit a húszas éveink elején a karrierünkre vagy a családalapításra való koncentrálás eredményez. Hívjuk fel a barátunkat, ahelyett, hogy rákattintanánk a Facebook-oldalára, és inkább terveket készítsünk, mintsem kifogásokat. Érdekes módon a férfiak jobban küzdenek azért, hogy fenntartsanak egy-egy kapcsolatot, ezért többet kell dolgozniuk azon, hogy beütemezzenek egy baráti találkozót a naptárukba.
Osszuk meg egymással életünk eseményeit:
a barátságok fontosak, de az is, hogyan kapcsolódunk egymáshoz. A legközelebbi barátok abban is segítséget nyújtsanak, hogy olykor-olykor korrigáljuk torzult megítélésünket önmagunkkal kapcsolatban, hogy ünnepelni tudjuk győzelmeinket, vagy átvészeljünk nagyobb veszteségeket. Az ilyen mérföldkövek megosztása segíthet a barátságok megerősítésében és megőrzésében.Szerezzünk új barátságokat:
a mai globális gazdaságban gyakran előfordul, hogy új országba kell költöznünk, és magunk mögött kell hagynunk barátságainkat. Ha új országba költözünk, keressük olyan hasonló gondolkodású emberek társaságát, akikkel sok a közös témánk, és akik közel laknak hozzánk.A munka és a barátságok fenntartása látszólag kizárják egymást, pedig nyugodtan lehetnek ambiciózus karrier-céljaink, anélkül, hogy feláldoznánk közeli barátainkat. Persze csak akkor, ha mindegyikbe fektetünk energiát.
A Harvard Business Review cikke nyomán
Bánosi Eszter / HVG Kiadó Zrt.