Egy szabadúszó naplója XI. - Zendülés a munkahelyen
Mindenki gondolt már arra, hogy fellázad az embertelen, csicskáztató, őt folyton megalázó, igazságtalan főnök ellen. De mi van, ha megtörik az engedelmesség varázsköre, s a gondolat tettbe megy át? A zendülés azonban kizárólag csoportban lehet eredményes. Ha fel tudjuk lázítani, magunkkal tudjuk ragadni a kollégákat. Ám ha ilyen útra lépünk, jobb, ha nemcsak előre, de hátunk mögé is tekintünk. Hogy jönnek-e utánunk a főnök irodájába is? Nem farolnak-e ki mögülünk? S nem mi leszünk-e a balek, aki majd – másnak kikaparva a gesztenyét - elviszi a balhét. Zendülési kisokos szubjektíven.
Herman Wouk regénye II. világháború idején játszódik, a Csendes-óceánon, az USA hadiflottájának egy nem különösebben jelentős, ám meglehetősen rozzant aknakereső hajóján, ahol új parancsnok váltja le a régit. A kedélyes, engedékeny (ugyanakkor felületes) kapitány utóda a másik szélsőség: a fegyelem és a szabályzat megszállottja. A rendmániás parancsnok aprólékos normakövetésével mindinkább a legénység és tisztjei agyára megy. Emberei természetesen sokáig tűrnek. A lázadás nem egyik napról a másikra tör ki. Legtöbbször mindenki próbál összeszokni a zsarnokoskodó fejessel, idomulni hozzá, reménykedve, hogy akkor a vezető is puhulni fog. Ennek remek leírása az, amit az író úgy nevez: az engedelmesség varázsköre.
Ugyanis hiába büntet és szekál a kapitány a legapróbb hibáért is, a hajó nem működik jobban, nem lesz tisztább. „A különbség mindössze az volt, hogy a fedélzetiekből egy embert arra osztottak be, rendületlenül söpörje azt a keskeny sávot, amely a parancsnok kabinja és a hídfeljáró között húzódott, meg hogy tartsa tisztán az ebédlőhöz vezető folyosót. Az eset világosan példázza, milyen is volt ez az új életforma, mi is volt az „új szellem.” A legénység tudniillik nagy ravaszul nyomban kileste a kapitány legtöbb szokását, és „kifigyelte” útjait. Ily módon Queeg az engedelmesség különös kis körében mozgott, amely mint reflektorfény követte, és odáig terjedt, ameddig a kapitány ellátott és elhallott; ezen a körön túl a Caine a régi maradt. Egyszer-másszor a kapitány váratlanul kiugrott ebből a varázskörből. Ennek aztán fülsiketítő ramazuri lett az eredménye, és Queeg nemtetszése nyomban új „hajótörvény” formájában kristályosodott ki. Ezt az új parancsot aztán - bármi volt is az - gondosan megtartotta a személyzet, de csak az engedelmesség varázskörén belül; a hajó többi részén nem vettek róla tudomást.” (Herman Wouk: Zendülés a Caine hadihajón. Zrínyi Katonai Kiadó. Bp., 1979. 353.o.) Javallott ezt minden vezetőnek elolvasni. Egyikük-másikük rá fog döbbenni: meglehet, hogy mintacégnek látszó vállalata csak az engedelmesség varázskörén belül ilyen szuper.
De hiába minden igyekezet, hogy a kedvére tegyenek. Queeg egyre irracionálisabban viselkedik, döntéseivel veszélybe sodorva a hajót. Az egyik tisztjében gyanú támad, hogy a kapitány elmebeteg. Végül az első tiszt is szembefordul vele, és leváltja tisztségéből. A zendülőkkel szemben a kikötőbe visszatérésük után hadbírósági per indul. A filmadaptáció eme - a könyvnek csak az utolsó fejezeteit alkotó - rekonstrukciós tárgyalótermi drámába sűríti bele a hónapokig tartó nyílt tengeri lidércnyomás eseménysorát. Mind a regényt, mint az 1988-as filmadaptációt ajánlom az olvasónak. Főleg, mivel a Caine nem csak egy háborús regény. A szituáció, amit az író mesterien lemodellez, elszakítható a korszaktól, a helyszíntől, a közegtől egyaránt. Amit leír, bárhol, bárkivel megtörténhet. Békeidőben és civilekkel is. Ugyan, kinek nem jutott még eszébe élete során, hogy aktuális főnöke őrült, szadista pszichopata, aki ellen teljesen jogos és racionális volna fellázadni? És nem biztos, hogy egy ilyen zendülés sokkal kevésbé rizikósabb, mint a tengeren úszó hadihajón.


Én és a zendülés
Hogy vettem-e már részt zendülésben? Többnyire én sem jutottam el odáig, mert amikor problémám támadt a feljebbvalóval, akkor - ahelyett, hogy sutyorogva szítani próbáltam volna az engedetlenség tüzét - bementem hozzá, és megmondtam neki. S amikor láttam, hogy panaszaim, kifogásaim süket fülekre találnak, rögtön távoztam, nem akarva eljutni odáig, hogy ráborítom az asztalt. Így nem lehet egy rendes zendülést megcsinálni - de azért próbálkoztam. Egyik konkrét ügyben a második embert, a szóban forgó vezető helyettesét kerestem föl panaszaimmal. A másiknál pedig a kisfőnök fölött álló nagyfőnököt. (Mindkét esetben azután, hogy az illető főnök nem volt hajlandó a dolgot orvosolni.) De mivel előtte már az illető fejes tudomására hoztam, hogy gondom van vele, ezzel figyelmeztettem is rá, hogy esetleg lázadni fogok, tehát valószínűleg megelőzött. Mire oda jutottam, hogy a beosztottját vagy felettesét ellene lázítsam, ő nyilván már előttem közölte vele a saját verzióját. Tehát nem sokra mentem vele.

Hogyan zendülnék ma?
Amennyiben most kellene zendülést csinálni, valószínűleg nem úgy látnék neki, mint pár évvel korábban. Nem biztos ugyanis, hogy a zendülésből az profitál, aki a legnagyobb árat fizeti, és rizikót vállalja annak győzelme érdekében. Ehhez remek kulcs Hermann Wouk fentebb idézett regénye. A három szerepet játszó tengerész háromféle módon reagál Queeg kapitány ámokfutására. Az első tiszt, Maryk kezdetben lojális a parancsnokhoz, de aztán egyre inkább meginog a hitében, gyanítani kezdi, hogy a kapitány elmebeteg. A gyanút tiszttársa, az írói ambíciókat is dédelgető Keefer ülteti el benne. Ő a zendülés háttérbeli kulcsembere. Keefer sugalmazza, hogy Queeg kapitány beszámíthatatlan, az ő befolyásának hatására lesz az első tisztből zendülő. Ugyanakkor Keefer óvatos duhaj. Amikor Maryk elmenne az zászlóshajóra a tengernagyhoz, hogy panaszt tegyenek Queeg ellen, Keefer az, aki utolsó pillanatban visszaretten és lebeszéli. A hadbírósági per során is jellemtelen, taktikázó módon jár el. Nem áll Maryk pártjára, akit épp ő bujtogatott zendülésre. Maryk lesz jogilag meghurcolva, Keefer viszont Queeg utódaként a Caine új kapitánya, kiadják a regényét (amit szolgálata alatt írt), híres és gazdag emberré válik. Bár a regényben erkölcsileg többször is megsemmisül. Így például, mikor a tárgyalótermi gyávasága miatt Maryk védője, Barney Greenwald az arcába loccsantja italát, később pedig a harctéren is leszerepel. Ezt annak a Keith-nek, a fiatal tisztnek „gyónja” meg, akinek jellemfejlődése összekötő zsinórként halad végig a cselekményen.

Ez volt a propaganda illúzióvilága. A valóságban a rezsim kíméletlenül eltaposta azokat, akik komolyan vették a hirdetett princípiumokat. S nem akartak nyálkás, hideg vérű bölcs rabszolgák lenni. A hatalom többnyire ilyen. Nem mindig (tisztelet a sokféle kivételnek) de elég gyakran. Kifelé nyájas, befelé rideg. Hát akkor nem pont egy Keeferre van szükség, aki cinikus, alattomos szívóssággal készíti elő a puccsot? Lehetne-e másképp? Az erőfölényük, hatalmuk tudatában basáskodók nagyon sértetten, megbántva tudnak nézni, amikor hátulról kapják a szívükbe hatoló végzetes döfést. Méltatlankodva, hogy miért ilyen gyáva, sunyi módon támadtak rájuk, miért nem álltak eléjük szemtől-szemben, nyílt sisakkal, úriemberként? Való igaz, az erős embernek nagyon kényelmes helyzet az, mikor a nála gyengébb zendülő van olyan bátor (vagy ostoba?) hogy frontálisan, elölről jön neki, így aztán egy laza ütéssel a földre küldheti. A hatalomnak az ilyenfajta lázadókkal van a legkönnyebb dolga.
Olyan nagy bűn, ha a gyenge nem megy fejjel a falnak, szemből neki az erősnek, hanem ravaszul, lesből támad rá? Eddigi életemben én inkább a fejjel falnak menős verziót preferáltam. De egyre jobban megértem azokat, akik nem akarnak hősök lenni. És hát a győztes, Keefer nincs annyira eltelve magától, hogy igazán meggyűlölhessük. Queeg után ő lesz a parancsnok, de nem jobb vezető nála. Mikor találatot kap a Caine, pánikba esik, és a vízbe ugrik. „Látod, Willie, ronda dolog, ha az embernek esze van. Emiatt én rosszabb vagyok, mint Queeg. Ő el tudta hinni mindazokat a hazugságokat, amelyeket önvédelemből kitalált, mert ostoba volt. De én ki tudom elemezni önmagamat. Én már örökké rabja leszek annak a ténynek, hogy kiugrottam. Rám nyomta a bélyeget. Nem tudom elfelejteni többé ezt a tényt, legfeljebb, ha én is az elmezavarba menekülök, mint Queeg, de ehhez, sajnos, túl világos a fejem. Sok merszem nincs, de eszem az sok van. Különös összetétel, de lehet, hogy ez a két dolog valóban összefügg...” (708. o.)
Attól, hogy egy vezető rossz, nem biztos, hogy mi feltétlenül jobbak vagyunk (lennénk) nála. Ergo, ha a célból szítunk zendülést, mert a vezető helyébe akarunk lépni, nem árt előtte gondolkodni a fentieken. Engem szerencsére olyan veszély nem fenyeget, hogy másoknak kelljen parancsolnom. Nem is ambicionálom ezt különösebben. Zendülésre sem buzdítok senkit. De a tapasztalataim szívesen megosztom azzal, akit érdekel. Tehát, kedves ungarische Maryk: ha mártír akarsz lenni, azt akarod, hogy fellógassanak az árbocra, zendülj csak nyugodtan egyedül. Ám ha sikeres zendülést akarsz, nem árt, ha van veled egy Keefer. Mindössze arra vigyázz, hogy a győzelem után se engedd a hátad mögé…
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Nem tudunk szabadulni azon paradigmáinktól, hogy a komplex vállalati struktúrák, bonyolult szervezetek, kapcsolati hálózatok tervezéséhez és... Teljes cikk
Csak úgy nyüzsögnek körülöttünk – de döntő többségükben inkább messze felettünk – a főnökök: cégvezetők, elnök-vezérigazgatók,... Teljes cikk
HR Szubjektív rovatunkban Trencséni Zita, a Trans-Sped Kft. szervezetfejlesztési vezetője kérdez, miután válaszolt Pospischek Berta, a Deloitte Senior... Teljes cikk
- Kiderült, hánykor kell kelni, hogy hatékonyak legyünk 12 hónapja
- A nárcisztikus vezető 2 éve
- Cipősarokkal ütlegelte főnökét, 140 óra közmunkát kapott a kaposvári nő 2 éve
- Mit tehet a HR a mérgező főnökök ellen? - íme a jogi megoldások mobbing esetén 2 éve
- Ha egy vezető mobbingol - tehetetlen a HR? 2 éve
- Burjánzanak a helikopter-főnökök a távmunka terjedése miatt 3 éve
- Kémek dolgoznak a Twitternél? 3 éve
- Vajon milyen a Jó főnök? 3 éve
- Cégstratégiák mobbing ellen 3 éve
- Építésvezető 3 éve
- Védd magad! - de hogyan? Technikák munkahelyi terror ellen 3 éve