Mamut helyett jön a főnök - tippek stressz ellen
Fontos prezentáció a vezetőség előtt, mindjárt letelik a határidő, de még semmi nincs kész, sürgősen elő kellene rukkolni egy jó ötlettel: ismerős helyzet? Életünk során számos kihívással kell szembenéznünk és megküzdenünk. A stresszes helyzetek ugyan megváltoztak, de az emberi szervezet stresszre adott válaszai ugyanazok maradtak, mint őseinknek, akik az őket üldöző mamutok elől menekültek.
Mi is történik stresszhelyzetekben az ember szervezetében? Az agyból parancs érkezik az agyalapi mirigyhez, ami mozgósítja a mellékvesét, így a mellékvese azonnal elkezd harci hormonokat" termelni. A megnövekedett hormon kibocsátással beszűkülnek az erek, megemelkedik a vérnyomás, nő a keringés, és ennek kapcsán a reakció sebessége. Mellékhatásként emelkedik a véralvadás szintje és a máj cukrot lövell a vérbe, hogy elegendő energia álljon rendelkezésre az izmok megfelelő működéséhez. A mellékvese által kibocsátott noradrenalin a szívverést is meggyorsítja, még tovább gyorsítva a vérkeringést, így még jobban megnő az igény az oxigén és energia felvételére.
Ezen kívül, mivel a testnek szüksége lesz az izzadás biztosítására menekülés vagy harc közben, a vesék kevesebb vizet választanak ki. Stresszhatás alatt az immunrendszer ideiglenesen szünetelteti tevékenységét, hiszen ez az egyetlen olyan rendszer, amelynek működése rövid időre nélkülözhető, így a harc idejére leáll a szervezet fertőzés elleni védekező mechanizmusa.
Az őskorban a stresszes események hatásának elmúltával a szervezet gyorsan vissza tudott térni nyugalmi állapotába, megtörtént a teljes regeneráció, mivel a harc vagy menekülés során az aktív izommunka hatására a véráramba jutott cukor és zsír ténylegesen felhasználásra került.
A mai kor stresszhelyzetei azonban gyökeresen eltérnek a több ezer évvel ezelőtti korszak izgalomban gazdag pillanataitól. Manapság a főnök megjelenése, egy családi vita, a közlekedési dugó okozta feszültség, idegtépő sorban állás a pénztárnál, mind ugyanazt a reakciót indítják be az ember szervezetében, mint amikor őseinknek a mamut vagy a kardfogú tigris ellen kellett fellépniük. A mai ember sokkal gyakrabban kerül harcra kész" állapotba.
A 21. század embere naponta többször is beindítja a túlélést biztosító folyamatot, de se a folyamat teljes biológiai lefolyása, se a szervezet regenerálódása nem történik meg, mivel a mobilizált energiát nem használjuk fel, így a vérbe kerülő anyagoktól nem tudunk megszabadulni, ezáltal a vér zsír- és cukorszintje megemelkedik. A zsírsavak lerakódnak az érfalakon, a fel nem használt cukor zavart okoz a szénhidrát-anyagcserében, a test hűtésére elraktározott víz ki nem izzadása keringési problémákat okozhat, és az immunrendszer állandó leállása miatt megnő a fertőző betegségek kialakulásának veszélye. Ráadásul a gyomor többszörös támadásnak van kitéve, mert az agyból érkező parancsnak megfelelően gyorsabb működésbe kezd, ráadásul még a mellékvese hormonok is hatással vannak rá, ezáltal a legveszélyeztetettebb szervünkké válik.
Korunk emberénél tehát a stresszorok által kiváltott folyamat lezajlik, de a regeneráció legtöbbször megakad, és egy állandó készenléti állapotot eredményez, mivel a stresszes események időben átfedik egymást. Vagyis mire kiheverhetné az ember az előző feszültséget, máris ott van a következő, ami újabb folyamatot indít be, így egyenes út vezet a civilizációs betegségekhez. Ennek lehet következménye, hogy a metabolikus szindróma, a szervezeten belüli gyulladások, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elhízás, az autoimmun betegségek, a vesebetegségek, a gyomorfekély a modern ember népbetegségeivé váltak.
Ha nem stresszelünk mást, nekünk is kevesebb idegeskedés jut
Mit tehetnénk az állandó munkahelyi stresszhelyzetek csökkentése és kezelése érdekében? Mindenekelőtt fejlesztenünk kellene adaptációs képességeinket, hiszen a stresszorok ---– idegesítő főnök vagy munkatárs személyében bármikor és bárhol előfordulhatnak. Ahelyett, hogy egy feszültebb napot követően azonnal új munkahely után néznénk vagy lassan, de biztosan belebetegednénk a minket érő állandó lelki nyomásba, inkább a stresszes helyzetekhez való hozzáállásunkon kellene változtatnunk. Hosszú távon hasznosabb, ha nem kezelünk mindent problémaként, ha tudatosítjuk, hogy a másik személy különféle okok miatt kerülhet konfliktusba velünk, ha megismerjük és elfogadjuk egymást, könnyebben kerülünk ki a stresszhatás alól, és nem tápláljuk tovább a stresszkörforgást.
A stressz kellemetlen hatásaival szemben hasznos segítség lehet még a mozgás, hiszen ezáltal a feleslegesen lehívott harci energia felhasználásra kerül. Valamint masszázzsal, relaxációval, vagy meditációval is eredményesen lehet fellépni a napi szinten felgyülemlett feszültségek ellen.
Néhány hasznos tipp
Következzék néhány hasznos és könnyen végrehajtható gyakorlat, amelyeket a munkahelyünkön, asztalunknál ülve is elvégezhetünk. Segítségükkel gyorsabban juthatunk túl egy-egy stresszes állapoton, és állíthatjuk helyre testi-lelki békénket. A gyakorlatok rendszeres végzésével hozzájárulhatunk egészségünk fenntartásához.
Mély relaxáció
Ennél a tudatos relaxációnak is nevezett jóga-gyakorlatnál minden testrész egyenként lazul el. Ideális testhelyzet a háton fekvés, de munkahelyen könnyebben megoldható, ha székben történik a relaxáció elvégzése.
A gyakorlatot mély belégzéssel kezdjük, és végig egyenletesen és kényelmesen lélegezzünk a meditáció során. Gondolatban egyesével lépegessünk végig minden testrészünkön és érezzük, ahogy ellazulnak: lábujj, lábfej, boka, térd, comb, kézfej, csukló, alkar, könyök, felkar, farizom, has, mellkas, gerinc, lapocka, vállak, nyak, áll, száj, orr, szem, fül, arc, halánték, homlok, fejtető. Lélegezzünk lassan és mélyen, miközben hagyjuk teljesen ellazulni testünket. Figyeljük gondolatainkat, majd különösebb erőkifejtés nélkül hagyjuk őket továbbmenni. Különböző pozitív megerősítéseket is mondhatunk magunknak a meditáció alatt, például Nyugodt vagyok!, Könnyen túllépek a nehézségeken! Ha készen állunk a visszatérésre, mozgassuk meg láb- és kézujjainkat, nyissuk ki a szemünket és érezzük, hogy mennyire felfrissültünk.
Váltott légzés
A váltott orrnyílásokon való légzéssel nyugodt és kiegyensúlyozott lelkiállapotot érhetünk el. A feladatot ülve, csukott szemmel célszerű végezni: a jobb hüvelykujjal fogjuk be a jobb orrlyukat. Szívjuk be a levegőt a bal orrlyukon át, majd fogjuk be a gyűrűsujjunkkal és tartsuk vissza a lélegzetet pár másodpercre.
Engedjük el a jobb orrlyukat, fújjuk ki lassan a levegőt, aztán ugyanezen az orrlyukon szívjuk be és tartsuk bent a levegőt. Engedjük el a bal orrlyukat és fújjuk ki a levegőt. Majd folytassuk a gyakorlatot váltakozva. Néhány be és kilégzés után a légzés sokkal lassabb és mélyebb lesz, javítva ezáltal a vérkeringést.
Empátiagyakorlat
Ez a gyakorlat azoknak a munkatársaknak ajánlott, akik valamilyen kérdésben nem értenek egyet. Először képzeljük el, hogy mi vagyunk a másik, akivel gondjaink vannak. Mondjuk el a történetet az ő szemszögéből nézve az elejétől a végéig úgy, hogy közben teljesen a másik helyzetébe éljük bele magunkat. Kérdezzük meg tőle, hogy mit hagytunk ki. Aztán cseréljünk szerepet, és a másik mondja el a mi szemszögünkből, hogy mi történt. Ezzel a technikával könnyebben feloldhatók a nézeteltérésből származó konfliktusok.
Fontosabb masszázspontok
Ha nincs annyi időnk, hogy az előző gyakorlatokat elvégezzük, akkor a test bizonyos pontjainak masszírozása is hathatós segítség lehet.
Forrás:
Compagnino, S. -Martinelli, D.: Jóga mindenkinek, Sziget Könyvkiadó, Szekszárd, 2010
Judith, A.: A csakrák bölcsessége: Útmutató testünk és lelkünk megismeréséhez, Alexandra Kiadó, Pécs, 2007
Dr. Lyles, T.: Inspiráló stressz, Mandala-Veda Kiadó, Budapest, 2007
Dr. Mingtang Xu - Dr. Berend Róbert: A Chi Kung világa, Bioenergetic Kiadó, Budapest, 2002
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Egy Linkedin posztból indult el egy kommentfolyam, majd Jobangel nálunk, a HR Portálon fejtette ki a véleményét a munkahelyi zaklatás, megfélemlítés... Teljes cikk
A WHO adatai szerint világszerte évente tizenkétmilliárd munkanap veszik kárba a depresszió és a szorongás következtében, a Gallup 2022-es jelentése... Teljes cikk
Az ellenőrzött vállalkozások többsége betartotta az előírásokat és munkabalesetből sem volt több a megszokottnál idén nyáron. Bár még mindig... Teljes cikk
- A válságálló vállalat alapja az elégedett munkavállaló 4 hónapja
- Sokba kerül a stressz a munkahelyeken 5 hónapja
- Ma van a Mentális / Lelki Egészség Világnapja 6 hónapja
- Útravalók a Pannon HR konferencia előadóitól 6 hónapja
- Van idő a wellbeingre? 6 hónapja
- Az alkalmazkodóképesség a soft skill toplista élére tört 7 hónapja
- Visszatérés a munkahelyre - Post Vacation Blues 7 hónapja
- Értékesítési csapatok mentális egészsége 2022-ben 9 hónapja
- Felmérés: a magyar dolgozók nagy része nem elkötelezett a munkahelye iránt 10 hónapja
- A jegesmedvékért aggódunk, a munkavállalókért miért nem? 10 hónapja
- Stresszesek, szomorúak és aggódnak a munkavállalók 10 hónapja