Nézd meg az arcát és (ne) vedd fel! - arcelemzés és metakommunikáció a HR-ben
Egy állásinterjún érdemes figyelni a jelölt limbikus válaszreakcióira - hangsúlyozta Pethő Anikó, az Aarenson Consulting vezető tanácsadója, hozzátéve: ezek lehetnek a megdermedés, a megfutamodás és a megküzdés. Mint tudjuk, az agy nem hazudik, így ha valaki a kérdést követően 2-3 másodpercig visszatartja a lélegzetét, vagyis megdermed, vagy ha a székbe akasztja védekezésképp a lábát, az mindenképp jelez valamit. Megfutamodást jelenthet, ha az illető felsőtestét elhajlítja vagy elfordítja a nyakát, vagyis ha a középmezőnyből kibillen, a megküzdés pedig szavakban, hangszínváltozásban mutatkozhat meg.
Vannak továbbá békéltető magatartás jelek, amiket stresszhelyzetben alkalmazunk. Férfiak és nők jellemzően különböző jeleket használnak. Nőknél ilyen a nyak, haj megérintése, férfiaknál a nyakkendő igazgatása. Mindennek az adott szituációban kell jelentést tulajdonítani. Az, hogy valaki a nyakláncát igazgatja vagy a homlokát, ajkait dörzsöli, illetve az arcát, szakállát simogatja, mindenképpen azt jelzi, hogy a jelölt kibillent. Azonban lehet, hogy csak megnyugszik, amiért túl van egy adott helyzeten, nem feltétlenül negatív dolog miatt érzi kényelmetlenebbül magát.
Lábunk, a legőszintébb
Bár az arc mimikára is érdemes odafigyelni, azt tudni kell, hogy ezáltal tud a jelölt nem őszinte üzeneteket is küldeni. Ugyanis egy tanult viselkedési formáról van szó, a gyermekkorban kialakult nevelési forma alapján berögzült szokások alapján formáljuk ezeket. A legőszintébb testrész a láb, hiszen a limbikus rendszer irányítja elsődlegesen, sok mindent nem tudunk befolyásolni.
Az öt lábjelből több dologra is lehet következtetni. Az egyik ilyen a táncoló talpak, ami az elért sikereket, elégedettséget jelzi. Megfigyelhető ez például telefonos beszélgetés során, amikor jó híreket kapunk. Egy kísérlet során repülőtéren figyeltek meg embereket, és akik mozgatták a lábukat, azoknak hamarosan megérkezett a hozzátartozójuk. A lábujjak emelgetése az elégedettséget, öröm érzését fejezi ki. A lábterpesz a férfiaknál gyakoribb és a területi határokat próbálják meg ezáltal jelezni. A nőknél is előfordulhat a 30-50 centiméteres lábterpesz, ők valószínűleg magasabb pozícióban állnak, de megfigyelhetjük ezt biztonsági őröknél, rendőröknél is. Egy trükkös HR-es a váróba is kimehet és megfigyelheti az álló helyzetet, ki az, aki a hatalmi pozíciót, illetve az arra való törekvést, a felsőbbrendűséget kommunikálja.
A hirtelen a szék alá helyezett lábak a távozási szándékot mutatják, ekkor az origótól befelé helyezkedik el a láb. Ennek megfigyelése érdekében érdemes egy kör alakú asztalnál, vagy a négyzet alakú asztal sarkánál helyet foglalni a jelölttel vagy partnerrel. Tudat alatti válaszreakcióként így tehet akkor is, ha például nem tetszik neki a bérigény. Ha a láb az ajtó irányába mutat, akkor az szinte biztosan a távozási szándékra utal. Egy alkalommal sales-eseket képeztek ki arra, hogy a tárgyalás során figyeljenek a láb helyzetére. A felmérés szerint ezután 20-30 százalékkal nőtt meg a hatékonyságuk, ennyivel többet tudtak értékesíteni.
Proxemika
Hasonlóan sokat elárulhat a proxemikai megfigyelés, vagyis hogy mekkora a személyek között betartott távolság. Egy kézfogás során kiderülhet, kinek mekkora az intim zónája. Az irodában is körül lehet nézni, és konklúziókat levonni, mégpedig a munkatársak íróasztala alapján. Azok, akik szétdobálják termékeiket, papírjaikat, a felsőbbrendűségi érzést sugallják. Akiknél viszont saját zónán belül maradnak a dolgok, azok lehet, hogy hatékonyak, eredményesek, de zártak.
Az álló, laza, békés kényelmes testtartásban a keresztezés a komfortot, a bizalmat, nyitottságot jelezheti. Ha két ember így beszélget egymással, akkor maradjunk picit távolabb, illetve kérdezzük meg, hogy csatlakozhatunk-e hozzájuk.
Felsőtest és metakommunikáció
A felsőtest esetében a törzs, csípő, mellkas, vállak helyzetét figyelhetjük meg. Egy zárt helyzet a belső szervek elsődleges védelmét jelzi. A védettség biztosítása kényelmetlenségre, frusztráltságra hívhatja fel a figyelmet. A férfiak ezt az öltöny begombolásával szokták megoldani, a nők pedig például azzal, hogy a táskájukat az ölükbe teszik. A tenyér láttatása ezzel szemben a nyitottság jele.
Arcelemzés több ezer éve
Az arcelemzés nem mai tudomány, a kínaiak már több ezer éve használták. Az arcvonások alakulásában nagy szerepe van az időfaktornak: tudjuk, hogy manapság mindenki húsz éves akar maradni, kiváltképp a nők - hívta fel a figyelmet Gyarmati Orsolya okleveles arcelemző. Ahogy öregszünk, ráncok alakulnak ki, és az arcunkon tükröződnek a megtanult leckék, átélt érzelmek. Érdekes viszont azon elgondolkodni, a kínaiak miért öregszenek olyan szépen. Ők úgy élnek, hogy soha nem ragadjon bennük semmiféle érzelem, a rossz dolgokat átélik, de továbblépnek a megtapasztalt bölcsességgel.
Személyiségtípusok
Öt személyiségtípust különböztetünk meg, ezek jelentőségére hívta fel a figyelmet a karrier szempontjából a szakember.
Az arc és a munkakörök
Az arcon érdemes elemezni a különböző zónákat is - hangsúlyozta Solti Zsuzsanna okleveles arcelemző. A felső zóna a hajvonaltól a szemöldökig tart. Ez a gondolkodó, intellektuális rész. Ha valakinek ez nagy, arra jellemző, hogy gondolkodó típus, nehezen hoz döntést. Jellemzően ilyenek lehetnek a számvitelesek, könyvelők. Ha a középső zóna (szemöldöktől az orrhegyig) nagy, akkor a gyors döntéshozatal jellemezheti, szinte minden munkakörben előny. Ha az alsó rész nagy, akkor az illető agresszív tud lenni, gyakran bekérdezhet. Az érzelmek motiválnak náluk, rögtön beszélnek, de később a mondottakat megbánhatják. Sok sportolóra jellemző lehet ez. Hihetetlen gyors döntéshozatal jellemezheti, ez előny lehet például a brókereknél. Nagy tévedések is előfordulhatnak. Üzletemberként sikeresek lehetnek, hiszen az intuíciós képességeik nagyon jók. Ezen túl számos arcrészt is lehet elemezni a karrier szempontjából: ilyen az arcszélesség, a fül alakja és elhelyezkedése, a hajvonal, a homlok alakja és nagysága, a szemöldök milyensége, a szem, arccsont, orr, száj, állkapocs kinézete - szinte minden részlet árulkodik valamiről.