Reskilling: Elengedhetetlen készségek, amiket el kell sajátítani a munkaerőpiacon
Az „élethosszig tartó tanulás” nem csak egy szlogen, hanem a technológiai forradalom idején létszükséglet ahhoz, hogy valaki aktív tudjon maradni a munkaerőpiacon. Úgy tűnik, a „reskilling” és „upskilling”, vagyis az új készségek, képességek elsajátítása és folyamatos fejlesztése állandó kulcsszavai lesznek a következő éveknek. A Világgazdasági Fórum, a BCG-al és a Burning Glass Technologies-zel együttműködésben készített egy jelentést a munka világának jövőjéről, és bemutatott egy eszközt, még 2018 elején, hogy segítse a munkavállalókat, vállalatokat és kormányzatokat, hogy kialakítsák prioritásaikat ebben a folyamatban.
Milyen munkára lenne érdemes átképezni az érintetteket?
A kérdésre nem könnyű válaszolni, a Világgazdasági Fórum tanulmánya mégis erre tesz kísérletet, alapvetően adatokra alapozva.
Az egyik alapvetés, hogy a különböző foglalkozásokat, munkaköröket le lehet bontani konkrétabban mérhető feladatokra, és azokra a képességekre, amik az elvégzésükhöz kellenek. Ennek nyomán pedig feltárható az a készség-, képességkészlet, amivel valaki rendelkezik, aki az adott munkát végzi. Így az is kideríthető, hogy egy másik pozícióhoz mi hiányzik, amire az egyént képezni kell, illetve mely skillek lesznek, amelyeket magával visz a következő pozíciójába. A készségek mellet persze fontos a tudás, a képzettség - oktatásban eltöltött idő, és a tapasztalat - a munkában eltöltött évek. Ezek mentén az adatok mentén összehasonlításokat lehet tenni a munkakörök közt, és megállapítani, hogy mennyi az esélye annak, hogy valakit át tudnak képezni egyik állásból a másikba.
Persze az is fontos, hogy ez a pozíció „vágyott” munkalehetőség legyen, érdemes legyen rá átképződni. A tanulmány az Egyesült Államok munkaerőpiacát elemzi, ahol a helyi munkaügyi statisztikai hivatal adatai szerint 2026-ig, a munkaerőpiac strukturális változásai következtében, 1,4 millió állás fog megszűnni, míg ugyanezen idő alatt 12,4 millió keletkezik. Néhány kiragadott példa alapján, az egészségügyben lesz szükség a legtöbb emberre, és bár lesznek megszűnő állások, de jóval több üzleti és pénzügyi szakemberre, élelmiszerek előállításával, gondozással foglalkozó dolgozóra, építőiparban működő munkavállalóra lesz majd szükség. Mindössze a gyártó terület fog ténylegesen összemenni, ahol valódi, nettó csökkenés várható az állások számában.
A tanulmány sorra veszi a területeket, ahol jó esély van az átképzésre és új elhelyezkedésre. Például a szalag mellett dolgozó összeszerelők az építőiparban találhatnak állást, elektromos eszközöket összeszerelő dolgozók elektrotechnikusnak képződhetnek át jó eséllyel. Míg a titkári, asszisztensi munkát végzők a továbbiakban számlázással foglalkozhatnak, irodavezetővé képezhetők ki, míg például a felsővezetői asszisztensekből akár HR szakemberek is lehetnek. Ez csak néhány példa a sok lehetséges opció közül. (Részletek a jelentés 11-12. oldalán.)
A jelentés az egyén lehetőségeit is igyekszik számba venni. Érdekes számadat, hogy egy átlagos amerikai munkavállalónak negyvennyolcféle működőképes karrierváltási kilátása van, ugyanakkor ez a szám a felére csökken, ha valaki a lépéssel növelni vagy akár csak szinten tartani akarja a fizetését. Még mindig az amerikai munkaerőpiacon maradva, a korábban említett 1,4 millió állásnak, ami 2026-ig megszűnéssel fenyeget, 57%-a a női munkavállalókat érinti. Például a titkárnői, asszisztensi pozíciókat, amelyet többségében nők töltenek be, kifejezetten ezen a területen 160 ezer állás van veszélyben, míg a gyártósori - többnyire férfiak által végzett - állások közül 90 ezret fenyeget megszűnés.
Annak meghatározása digitális adatelemzés segítségével, hogy mely foglalkozásokban, kinek-milyen átképzési lehetőségei vannak, milyen irányokba és milyen esélyekkel indulhat el a változóban lévő munkaerőpiacon, fontos segítség lehet egyéni szinten és a vállalati tervezés szempontjából is.
Következtetések
A végső következtetések szerint az egyénnek, különösen, ha a megszűnés által veszélyeztetett munkakörben dolgozik, mindent meg kell tennie a folyamatos tanulás, rendszeres képességfejlesztés vagy új képességek elsajátítása érdekében. Minden képzési, átképzési lehetőséget meg kell ragadni azoknak is, akik ki akarnak teljesedni a munkájukban, és kielégítő karriert építeni. A szervezetek pedig nem számíthatnak mindig új, a kihívásokra teljesen kész munkavállalók belépésére a munkaerőpiacra, ezért a képzés, az átképzés olyan befektetés lesz a munkaadók részéről, amit nem lehet elkerülni, ugyanakkor kifizetődik. A politikusoknak, törvényhozóknak pedig azt javasolják, hogy a gazdaság teljes spektrumán támogassák a képzéseket, mert csak így tartható szinten a megfelelően képzett munkavállalói réteg, amely a gazdasági növekedést fenntarthatja. Mindezzel nem csak mikro-, hanem makroszinten is tervezni kell, állami is és privát források bevonásával egyaránt.
Hogy mindez társadalmi szinten működjön, ahhoz az kell, hogy az egyén például el tudjon jutni képzésre, ami alatt a munkájából hiányzik, lehet hogy évtizedek óta nem tanult, így arra is nyitottnak kell lennie, hogy újra „visszaüljön az iskolapadba”. A munkavállalónak ehhez támogatásra van szüksége, valamint arra is, hogy lássa a hozadékát a tanulásra fordított időnek és energiának, lássa, hogy az átképzés milyen új lehetőségeket nyit meg számára. Ehhez a társadalmi mindsetnek is változnia kell, ahol érték a kreativitás, a kíváncsiság, a tanulás és az állandó változáshoz való alkalmazkodás képessége.
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
A munkavállalói résztulajdonosi program (MRP), egy több, mint 20 éve létező eszköz, amellyel munkavállalóinkat motiválni, és ösztönözni lehet. A... Teljes cikk
Egy éve dolgozik vezetőként és fejleszt jövőálló szervezetet Popovics László, informatikai szakember a Bahamákon. A cég, ahol dolgozik az elmúlt... Teljes cikk
Tehetségpiacok létrehozása, belső információáramlás, súrlódásmentes digitalizáció – három lehetőség a HR területek számára, hogy... Teljes cikk
- Robbanás előtt az automatizáció a munkahelyeken: ezekre a trendekre kell készülni 3 hónapja
- Élethosszig tartó tanulás az EU-ban: Élen a svédek és a finnek 4 hónapja
- Magyarország nem áll jól élethosszig tartó tanulásban 4 hónapja
- Munkavállalók fejlesztése pályázati pénzből: akár a teljes képzés megvalósítható önerő nélkül 4 hónapja
- Az önismeret nem egy könnyed séta, hanem igazi pokoljárás lehet 5 hónapja
- Három új helyszínen nyílik pénzügyi tudásközpont 5 hónapja
- A négynapos munkahét a kiégésnek is ellenszere lehet 5 hónapja
- Nyerő készségeket fejleszt az utazás. Amit a profiktól tanulhatunk 7 hónapja
- Kreatív és élményalapú oktatási módszereket díjazott az EJMSZ 7 hónapja
- Átrendezi a nemzetközi felsőoktatási terepet a recesszió, az energiaválság és a protekcionizmus 9 hónapja
- Tovább emelkedett a külföldön tanuló magyar hallgatók száma 9 hónapja