Sokat javíthatnak a munkaerőhiányos helyzeten a megváltozott munkaképességűek
Egyre nagyobb számban alkalmaznak a vállalatok megváltozott munkaképességű embereket különböző pozíciókban a munkaerőhiány ellensúlyozására.
„Az elmúlt nagyjából 10 évben 18%-ról 44%-ra nőtt azon megváltozott munkaképességű emberek aránya, akik dolgoznak, de még mindig kicsit az EU átlag 50% alatt vagyunk. 2021-ben 155 ezer megváltozott munkaképességű ember dolgozott, de kicsit nagyobb rugalmassággal jóval többen is lehetnének” – hívta fel a figyelmet Ignácz Béla, a naponta 15 ezer embernek munkát biztosító Prohuman ügyvezetője.
Hozzátette: sok területen a munkaerőhiánnyal küzdő vállalatok számára is megoldást jelenthet, ha nagyobb arányban alakítanak ki megváltozott munkaképességű emberek számára is pozíciókat. Szerinte mindez előnyös az egyénnek, számos értéket hoz a kollegiális közösségnek és a társadalmi hatása sem elhanyagolható.
A Prohuman közvetve vagy közvetlenül csaknem 400 megváltozott munkaképességű kollégával dolgozik együtt jelenleg.
Csaknem kétszáz dolgozó különböző partner vállalatok számára végez jellemzően könnyű fizikai munkákat, például különböző nyomdaipari tevékenységet, minőség-ellenőrzést, válogatási, címkézési, csomagolási feladatokat, de sokan vannak, akik irodai, adminisztratív munkakörben dolgoznak.
A cég miskolci „esélyteremtő” call centerét kimondottan a megváltozott munkaképességű kollégák foglalkoztatását szem előtt tartva alakította ki. Ott nyár óta több mint 30 munkatárs látja el ebből az irodából a Prohuman több ezres ügyfélkörének telefonos ügyfélszolgálati, toborzástámogatói feladatait. A tervek szerint a létszám akár 50-re is nőhet a következő időszakban.
A Prohuman jelenleg is több olyan programon dolgozik melyek célja, hogy még tovább növeljék, ösztönözzék a speciális igényű emberek munkavállalását.
Ezt egyébként különböző módokon az állam is támogatja. A munkaadót például megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatása esetén 15,5 % részkedvezmény illeti meg a szociális hozzájárulási adóból. Ha pedig egy bizonyos létszámon felül alkalmaz egy vállalat megváltozott munkaképességű kollégákat, ki lehet váltani a rehabilitációs hozzájárulást is, melynek összege évente 1.449.000 forint, amelyet az ún. kötelező foglalkoztatási szintből hiányzók után kell fizetni, személyenként.
Amennyiben a megváltozott munkaképességű munkavállalók havi átlagos statisztikai állományi létszáma eléri a 30 főt - vagy arányuk az összes munkavállalóhoz képest meghaladja a 25%-ot - a munkáltató kérheti akkreditációját, és költségvetési támogatásra is jogosult lehet, illetve a megváltozott munkaképességű munkavállalók alkalmazása az Európai Uniós pályázatokon történő részvétel esetében is előnyt jelenthet.