Idén a fizetések még az eddiginél is fontosabbak lesznek
Immár harmadik éve készíti el munkavállalói visszajelzések alapján a legjobb munkahelyek – Top Employers – listáját a Munkahelyeink.hu. A ma megjelenő, legfrissebb lista az alkalmazottak 2023-as véleménye alapján készült. Ahogy a 14 országban jelenlévő portál alapítója, Costin Tudor jelezte, ez egy vállaltan szubjektív rangsor, ugyanakkor a közvetlenül az adott cégnél dolgozóktól érkező értékelés komoly értéket jelent, a nemzetközi jelenlét pedig fontos összehasonlításokra ad lehetőséget.
Miért fontos, egy újabb "legjobb" munkáltatói lista? Miben más ez a rangsor, mint mások?
Minden évben elkészítjük ezt a rangsort a munkavállalók véleménye alapján, amelyeket a Munkahelyeink.hu platformon osztanak meg. Szubjektív értékelésről van szó, ugyanakkor itt a munkavállalók anonim módon elmondhatják, hogy hogyan éreznek valójában a munkahelyük iránt, mit gondolnak a szervezetről. (A platformon általában LinkedIn profillal regisztrálnak a felhasználók, de ez az oldalra nem kerül ki.) Így, nem a vállalati PR dönt arról, hogy mit mutat meg magáról a munkaadó, hanem a tényleges munkavállalói élmény a meghatározója az eredménynek.
Más országokban is készítenek hasonló rangsort?
Igen, számos közép- és kelet-európai országban elkészítjük a rangsort, Magyarországon idén harmadszor. Éppen ezért elég átfogó betekintést nyerünk a munkaerőpiaci folyamatokba.
Milyen tendenciákat lát, mi fontos a munkavállalók számára ebben az összehasonlításban?
Vannak tényezők, amelyek minden munkavállaló számára hasonlóan fontosak. A hangsúlyok évről-évre változnak, de a pandémia óta két dolog alapvetően kiemelkedik, ez a fizetések mértéke és a munka célja. A bérek fontossága tavaly még a korábbinál is inkább előtérbe került, ez az infláció és az egyéb gazdasági folyamatok miatt egyaránt érthető, és várható, hogy a tendencia idén is folytatódni fog. A másik központi kérdés, hogy a dolgozók szeretnék tudni, hogy értelme van annak, amibe az idejüket, energiájukat fektetik, és a befektetett munkát a munkáltatók értékelik is. Ezen túlmenően, az alkalmazottak általában szeretnének jó kapcsolatot ápolni a munkaadóval és vágynak a stabilitásra manapság pláne, amikor egyre több leépítésről lehet hallani.
Persze vannak helyi specialitások, de Magyarországon például egyértelműen leszűrhető a válaszok szemantikai elemzéséből, hogy a fizetés, a stabilitás és a munka célja a döntő.
Egyes iparágak elemzése külön érdekes lehet, például az szinte minden országban tapasztalható, hogy a kereskedelmi cégek erőforrást és pénzt fektetnek a munkaerő megszólításába, a megtartásba, motivációba. Bár a fizetések általában nem a legmagasabbak közé tartoznak ebben a szektorban, mégis látni lehet a munkáltatói erőfeszítést. Magyarországon például az autóipar és az IT igen dinamikusan mozgó piac. Míg másutt az üzleti szolgáltatóközpontok vagy éppen a technológiai cégek dominálnak.
Azt tapasztaljuk, hogy a munkáltatók egyre inkább odafigyelnek arra, és erre forrásokat is szánnak, hogy milyen kép alakul ki róluk a közösségben, ahol működnek, és persze az alkalmazottakban.
Mi pedig azzal, hogy felületet biztosítunk a munkavállalói visszajelzéseknek, segítünk abban, hogy az álláskeresők, állásváltók tájékozott és alaposan informált döntést tudjanak hozni elhelyezkedéskor. Fontos, hogy minél több és sokrétűbb információval rendelkezzünk, lássuk a kontextust is, amikor ilyen komoly döntést hozunk. Mindez javítja az átláthatóságot.
Azt is tapasztaljuk, hogy a multinacionális nagyvállalatok nyitottabbak az ilyen jellegű visszajelzésre, míg a kisebb cégek még inkább tanulják ezt a folyamatot.
Mi derül ki a véleményekből, milyen trendek lesznek még döntők 2024-ben?
Újra ki kell emelnem a béreket. Ha meghatározó volt 2023-ban, ez 2024-ben egyenesen kulcskérdés lesz. Egyértelműen a lista csúcsán. Fontos lesz a munkavállalók számára a munkakörnyezet, a méltányosság, a vezetővel való kapcsolat. Ezekre a tényezőkre az álláskeresők rákeresnek a platformon. Amit még megfigyeltünk 2023 végén, és 2024 elején, hogy az emberek kezdik elveszíteni a türelmüket, és egyértelműbben hangot adnak a véleményüknek. Nem tudjuk egyelőre, hogy ennek mi a pontos oka, és fennmarad-e ez a viselkedés a felhasználók részéről, mint tendencia, ezt mindenképpen figyelni fogjuk.
Nyitóképen Costin Tudor
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
Már a politikusok is felfigyeltek arra az egyre többeket érintő problémára, hogy a kitolódó gyermekvállalás és a várható élettartam növekedése... Teljes cikk
Jelenleg egyszerre általában négy, de akár öt generáció is dolgozhat együtt a munkahelyeken, ami a rendkívüli sebességű technológiai változások... Teljes cikk
Vajon hogyan lehet a közösségi média által befolyásolt világban pszichológiai biztonságot építeni egy szervezetnél? Melyik kommunikációs... Teljes cikk
- A katari futball vébére is közvetített hostesseket - top 10-ben a Book4Hostess Kft. 2 hónapja
- Ez Magyarország tíz legjobb munkáltatója a dolgozók szerint 2 hónapja
- Nyolc magyar egyetem is helyet kapott a Sanghaj-listán 2 hónapja
- Megvannak az Employer Branding Award nyertesei 2 hónapja
- Milliós fizetési ajánlattal is találkoztunk ezen a most futó állásbörzén: fotógaléria 3 hónapja
- Így forgatja fel a mesterséges intelligencia a toborzást: jelentés az Unleash-ről 3 hónapja
- Ezüst díjat nyert a WHC employer branding stratégiája az idei HRKOMM Awardon 3 hónapja
- Nem félnek a trénerek a mesterséges intelligenciától 3 hónapja
- Mutatjuk, mennyi volt a diákmunkások átlag órabére 2024 nyarán 3 hónapja
- Már nem elég jó munkahellyé válni, ezt meg is kell mutatni 3 hónapja
- Elindult a keresztféléves felvételi 4 hónapja