Operaénekes vagy pilóta - és coach is egyben
Persze az átlag azért nem ez. A coachok között jóval több a nő, többségük Budapesten dolgozik, de ma már nem csak a fővárosban létezik coaching. Az átlagéletkor 43 év, a túlnyomó többség felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Országos coaching kutatás készült, amelyet Komócsin Laura, a Business Coach Kft. ügyvezetője, az ICF Sokszínűség címmel megrendezett konferenciáján mutatott be.

A coaching lényege a párbeszéd, a személyes kapcsolat, ugyanakkor ez a személyesség nem feltététlen igényel fizikai jelenlétet is. Ebbe a szakmába is óhatatlanul betört a modern technológia, mert bár a coaching folyamatok többsége (78%) még mindig személyesen zajlik, de a kutatásból kiderül, hogy egyre nagyobb teret nyer a Skype-os coaching is, amely a jövőben várhatóan csak növekedni fog.
Átalakuló fókuszok
Míg 2014-ben még a vezetők fejlesztése és az új feladatokra, kihívásokra történő felkészítés volt a coachok elsődleges feladata, legalábbis ezért keresték meg őket leginkább, 2018-ra a hangsúlyok áthelyeződtek: első helyre a munka-magánélet egyensúlya, a kiégés került, második a konfliktuskezelés lett, ez után jön a kommunikáció a munkahelyen, a vezetői képességek fejlesztése „lecsúszott” a dobogóról és a stresszkezelés került az ötödik helyre. A mostani első két fókusz korábban hátrébb szerepelt a listában. Komócsin Laura szerint a helycserés támadás talán nem is olyan meglepő, a két téma korábban is az első ötben szerepelt, csak talán kevesebben merték felvállalni, hogy ezek a dilemmák számukra mennyire fontosak. Az elmúlt tíz év munkaerő-piaci változásai, a technológia fejlődése, az új generációk megjelenése a munkaerőpiacon szintén hozzájárulhatnak a problémakör nyíltabbá vállalásához.

A coachok zsebében turkálunk
Nem meglepő, hogy a tapasztalatnak és az executive coach szerep betöltéséhez szükséges tudásnak köszönhetően az executive coachok keresnek a legjobban. 2018-ban átlagos óradíjuk 43 600 forint, a business coachok jelenleg átlagosan 22 260 forintos díjat kérnek el egy óráért, míg egy life coach-hoz már 10 484 forintért is el lehet menni. Ugyanakkor, ahogy eddig is hangsúlyoztuk, ezek az összegek átlagolt díjak, a kategóriájukban legtapasztaltabb coachok ennek akár a dupláját is számlázhatják.

Az ábrából kiderül, hogy 2010-ben a jelenleginél is magasabb óradíjakat számoltak fel a coachok. A konszolidálódás valószínűleg köszönhető a könnyebben elérhető, nagyobb számban rendelkezésre álló coachoknak és talán a válságból kilábalásnak is. Komócsin Laura azzal is indokolta az árak csökkenését, hogy már nem csak a nagyvállalatok, hanem kisebb cégek is igénybe veszik a coachingot, akik számára így elérhetőbbé vált ez a támogató terület. A képzés is szofisztikáltabbá vált, illetve külön képzések indultak különböző területeken, és egyre elterjedtebbé váltak a nemzetközi minősítések is, amelyeknek ára van. (Bár mint később kiderül, a minősítés megléte még kevéssé jelentős szempont a döntéseknél, amikor az ügyfelek coachot választanak.)
Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - Operaénekes vagy pilóta - és coach is egyben
2. oldal - Sokszínűek a coacheek is