21 órás munkahét - realitás vagy utópia?
Mi lenne, ha holnaptól 40 helyett 21 órát kellene dolgozni? Első hallásra biztosan mindenki rávágja, hogy rendben, jó lenne. A 21 órás munkahét mellett kampányolók szerint a jelenleg bevett 40 óra elavult, ezért kell váltani. A kapitalizmus indulása óta valóban folyamatosan csökken a munkaidő, bizonyos országokban már most negyedannyival kevesebbet dolgoznak mint itthon, írja az index.
Az ötlet támogatói szerint, ha mindenki részmunkaidőben dolgozna, akkor több embernek lenne állása, csökkenne a munkanélküliség. A támogatók szerint ráadásul a rövidítés gazdaságosabb működésre is ösztönzi a cégeket, így a termelékenység is nő az intézkedés hatására. Ez rövid távon egyébként így is van: a francia statisztikai hivatal adatai szerint például amikor a franciák 2001-ben átálltak a 35 órás rendszerre, 300-350 ezer munkahely jött létre, míg a termelékenység 4-5 százalékkal növekedett.
Fontos leszögezni, hogy ez egy egyszeri hatás, nem pedig hosszú távú ellenszere a munkanélküliségnek. Ráadásul, ehhez meg kellene tiltani az embereknek, hogy másod-, harmadállást vállaljanak.
Van, ahol már korábban maguk mögött hagyták a hagyományos, 40 órás munkahetet: a leggazdagabb országok képesek voltak 30-35 óra körülire csökkenteni a munkahét hosszát. A skandináv országok közül Norvégia, Dánia és Svédország is 33-36 óra közelében van, de Írországban és Svájcban is csak 35 óra az átlag. Hollandia volt viszont a világon az első ország, ami elérte a harminc órás heti átlagot, miközben még a klasszikus ötször nyolcas felosztást is maga mögött hagyta. Az adatok alapján ráadásul úgy néz ki, hogy valójában a termelékenység az, amiben igazán jónak kell lenni, ahhoz, hogy csökkentsük a munkával töltött órák számát. Ezt erősen meghatározza, hogy milyen technológiát használunk, valamint az is, hogy az emberi munka mennyire hatékony. Mi is írtunk már a testben ugyan a munkahelyén lévő, de egyáltalán nem dolgozó munkavállalóról. Rengeteg órát töltünk el így: egy 2004-es tanulmány szerint 225 munkanapból átlagosan mintegy 85 napot töltöttek semmittevéssel a dolgozók. A magyarok átlagon felül teljesítettek a maguk 104 láblógatós napjával.
A munkahét idejének radikális lecsökkentését pártolók azt is kiemelik, hogy a fizetett munkára fordított idő lecsökkenésével több idő jut olyan munkákra, amikért nem kapunk pénzt, viszont javítják az életszínvonalunkat. Például az otthon főzés időigényes, viszont optimális esetben sokkal egészségesebb, mint az előre elkészített ételek, vagy a gyorsétterem.
Ha holnaptól 21 órát kellene dolgozni, akkor nem egyértelmű, hogy mennyivel csökkenne egy átlagmagyar fizetése. Ha a tavalyi 142500 forintos nettókeresetből indulunk ki és nagyon megengedően csak egyharmados csökkenéssel számolunk, akkor is 95 ezer forintból kellene gazdálkodni a duplájára nőtt szabadidőnkben. Valószínűleg kevesen vannak, akik megelégednének ennyivel csak azért, hogy másoknak is jusson munka, sokan másodállást vállalnának, ha máshogy nem, feketén.
Index
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 2 hete
- Az alkalmazásban állók egy főre jutó ledolgozott munkaóráinak száma - grafikon 2 hete
- Egyre kevesebb munkaórát teljesítenek az európai dolgozók 3 hete
- Van egy ország, ahol elérhető álom a négynapos munkahét - mi a titkuk? 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 4 hete
- "Három állás kell, hogy túléljek!" – hová vezet hosszú távon az új munkahelyi valóság? 4 hete
- A Volkswagen egyik gyára áttérhet a négy napos munkahétre 1 hónapja
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 1 hónapja
- Rövidítene a munkanapokon két közép-európai ország - forradalmi lépés vagy gazdasági öngól? 1 hónapja
- Elmehetek-e munkaidőben orvosi vizsgálatra? 2 hónapja
- Kevés pénz, kevés esély - miért nem terjed el a részmunkaidő Magyarországon? 2 hónapja