A péntek az új szombat
„Ha az elvárt pénzügyi eredmények négy nap alatt is teljesülnek, akkor miért lenne kevesebb a fizetés?” – mondja Szeleczky Noémi, a Libri-Bookline HR igazgatója. Október 1-től, öt hónapos tesztidőszakkal, bevezeti a négynapos munkahetet a Libri-Bookline az irodai dolgozóinak. A munkaszerződéseken nem kellett változtatni, a csatlakozás a dolgozók részéről önkéntes, egy munkavállaló kivételével mindenki élt is a lehetőséggel. A rövidített munkahét bevezetésének központi gondolata az volt, hogy a munka támogatja az életünket, de nem a munkáért élünk, és a feltöltődött, kipihent munkavállalók innovatívabbak, elégedettebbek.

A négynapos munkahét bezevetése
Hogyan jutottak el a döntésig?
Az elmúlt két évben nagyon sokat változott a munka világa, ami miatt teljesen át kellett strukturálni a munkavégzést: volt boltbezárás, nyitás, rövidített munkaidő, át kellett állni home office-ra. Rengeteg olyan helyzettel kellett szembenéznünk és megoldanunk, amire korábban gondolni sem mertünk. Mindezeknek a kihívásoknak meg tudtunk felelni, talpon maradtunk, mentálisan is túléltük, és láttuk, hogy képesek vagyunk ezek között a megváltozott körülmények között is teljesíteni, a vállalat továbbra is jól működött. Az alapötlet innen indult el, hogy mi lenne, ha négy nap alatt teljesítenénk ugyanazt a mennyiségű munkát és feladatot. Valamint az az igény fogalmazódott meg, hogy lehet fordítani kellene azon a gondolkodásmódon, hogy a munkánkért élünk, és hagyni kell időt a munkavállalóknak az életre és ezt kell támogatnia a munkának. Meg akartuk nézni, hogy négy nap alatt megy-e.
Megkérdezték előtte a munkavállalókat, vagy felülről indult a kezdeményezés?
Felülről indult a kezdeményezés, de amikor bejelentettük a döntést, akkor adtunk két hetet a munkavállalóknak, hogy döntsék el, akarnak-e csatlakozni, kipróbálják-e vagy maradnak a régi felállásban. Elmondtuk az új munkarend kereteit (4 nap, 8,5 órás munkaidő naponta. Nem kötelező a részvétel – a szerk.).A változás 138 munkavállalót érint, mindenki a kipróbálás mellett döntött, egyetlen munkavállaló kivételével, aki részmunkaidőben dolgozik, és technikailag nem tudja megoldani a négynapos munkahetet, nem tudja tömbösíteni a munkaidejét.
A négynapos munkahét előnyei
Mikor számít majd sikeresnek a tesztidőszak?
Profitorientált vállalat vagyunk, ha az elvárt eredményeket hozzuk, akkor a teszt sikeresnek mondható. De legalább ennyit nyom a latban, hogy hogyan élik meg a megváltozott munkarendet a munkavállalóink. A célunk, hogy ők ezt a - többnyire pénteki - napot tényleg pihenéssel, feltöltődéssel töltsék. Vagyis, ha a munka átcsúszik erre a napra, mert nem férnek bele a munkaidőbe, akkor az nem siker.
Az alapján fogjuk tehát vizsgálni a négynapos munkahét sikerességét, hogy tudjuk-e az elvárt eredményeket hozni az öt hónap alatt, és a munkatársak valóban pihenéssel töltik-e a plusz pihenőnapot. Ehhez keresünk képzés-fejlesztő szakembereket is, akikkel kifejezetten erre a helyzetre tudunk koncentrálni, hiszen erre a felállásra nincs kész képzés-fejlesztési csomag. A munka oroszlánrésze HR szempontból még csak most kezdődik.
Van olyan lehetőség, hogy ha nem úgy sikerül, akkor öt hónap után lezárják a „kísérletet” vagy ebben az esetben finomhangolnak?
Ezt most még nem tudjuk megítélni, majd öt hónap múlva meglátjuk az eredményeket. Minden hónapban fókuszcsoportos beszélgetéseket tartunk a munkavállalókkal, szeretnénk itt is szakembereket bevonni, akikkel együtt kielemezzük a kapott véleményeket és megnézzük a pénzügyi eredményeket. Ezeket fogjuk összegezni, és hozni egy döntést.
Mivel ez egy jelenleg igen úttörő kezdeményezés, van-e egyéb célja, mint a munkavállalói jól-lét?
Véleményem szerint az egyik legfontosabb alapfeltétel, hogy a négynapos munkahét bevezetéséhez pozitívan álljon hozzá a vállalat, hogy teljes gondolati struktúraváltás valósuljon meg, ahol a hangsúly az eredményen van, nem az időn. Ha az előbbi teljesül, akkor miért csökkennének a fizetések? Ha teljesítjük a sikeresség kritériumait, akkor nem releváns. hogy a feladatainkat négy vagy öt nap alatt hajtjuk végre. Évek óta mérjük a munkavállalói elégedettséget, amely alapján a teljes munkatársi populáció 71%-a szerint a munka-magánélet egyensúlya a Librinél kiváló. Vagyis a jól-lét eddig is fontos volt számunkra, egy ilyen légkörbe kerül bevezetésre a négynapos munkahét, ebben szerintem példát mutatunk.
Nem okoz feszültséget az irodai és bolti dolgozók között ez a döntés?
Készültünk erre. Minden területen azt igyekeztünk figyelembe venni, hogy mi segítené jobban az adott területet, a központi irodákban az idő volt ez a tényező. Míg a raktárban és a bolthálózatban dolgozók jobban ki vannak téve az infláció hatásainak, így nekik egyszeri pénzbeli juttatást adtunk.
Fontos volt számunkra, hogy csak úgy vágunk bele ebbe a projektbe, ha a munkaszerződések nem csorbulnak általa, így a juttatások is megmaradnak az eredeti formában. A másik, mivel mi feltöltődést, kultúrát árulunk, fontos, hogy a munkavállalóink erre is szánják ezt az egy napot. Korábbi tapasztalatunk, számos példa volt rá, hogy a szabadságról visszatért kollégák nem egyszer hoztak olyan ötletet, amiből aztán országos kampány lett. A kipihent, feltöltődött munkavállaló a munkahelyén is jobban tud teljesíteni. Ennek fényében találtuk ki a program mottóját: „A péntek az új szombat”.
Nyitóképen: Szeleczky Noémi Fotó: Tolner Zsófia
- 2023.12.07IV. euChance KLUB Negyedik alkalommal és idén utoljára gyűlik össze az euChance Klub! Az izgalmas témák mellett értékeljük majd a Klub első évét is: sikerek és megoldásra váró feladatok számba vétele és a következő év tervezése.
Részletek
Jegyek
- 2023.12.31Készüljön fel a külföldön való jelenlétre a Global Mobility modullal! A külföldi üzleti jelenlét komoly versenyelőnyt kínál, ám egyúttal számos jogi kérdést is felvet. Ha a szervezet nincs tisztában a hatályos jogi háttérrel (pl. nemzetközi közjog, közösségi jog, társasági jog, munkajog, adójog, társadalombiztosítási jog, idegenrendészeti jog), akkor számos probléma, kockázati tényező merülhet fel. Az alap szintű modul tartalmazza a szükséges jogi szabályokat, folyamatábrákat (pl. Közvetlen befektetési lehetőségek, Tartózkodási, letelepedési és munkavállalási közjogi szabályok, Munkajogi szabályok, Adózási szabályok). A plusz szint egy online kurzussal egészül ki.
Részletek
Jegyek
- 2024.03.26Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig.
Részletek
Jegyek
Az üzleti folytonosság és fenntarthatóság egyik alappillére az utánpótlás tervezése és fejlesztése. Ez messze nem merül ki abban, hogy minden... Teljes cikk
Számos kihívás fogja érni a HR-t a következő évtizedekben, mely kihívások forrása nem meglepő módon a jelenben gyökerezik. Ebben benne lesznek a... Teljes cikk
A munkavállalók megtartásának legfontosabb eszközei és a fizikai munkavállalói élmény volt az egyik fókusztémája a recruiTECH BLUE kékgalléros... Teljes cikk
- Versenyelőnybe kerülhetnek azok a cégek, amelyek biztosítják a rugalmas munkavégzést 2 hónapja
- Bevezeti a négynapos munkahetet egy magyar kisvállalkozás 2 hónapja
- Heti 3 és fél munkanap a jövő? 2 hónapja
- Jelenléti ív 2 hónapja
- Autóipari dolgozók 36 százalékos béremelést és négynapos munkahetet követelnek 3 hónapja
- Szabálysértő a munkaidő-szabályozás? 3 hónapja
- Miért nem akarnak többet dolgozni a részmunkaidősök? 4 hónapja
- Négynapos munkahét - valós lehetőség vagy úri huncutság? 4 hónapja
- Úgy tűnik, bátran építhetik a jövőt a négynapos munkahétre a cégek 4 hónapja
- Nem kapnak inflációkövető béremelést az orvosok 5 hónapja
- Pihenni tudni kell - Így tartsunk szünetet a munkahelyen a jobb teljesítményért 7 hónapja