A szendvics generáció és a pozitív diszkrimináció
Humán kontrollerként folyamatosan nyomon követem a környezet változásait, a környezettel való kölcsönhatásban cél és jövő orientáltan próbálok, gondolkodni és cselekedni, hogy a cégünket sikeresen készülhessen fel a kihívásokra. Az utóbbi években rendszeresen vizsgálom az élveszületések és halálozások adatait, mert ez a két szám nagy hatással van/lesz a jövő munkaerőpiacára és a változásokra idővel fel kell készülnünk.
A rossz hír az, hogy ezzel párhuzamosan csökken az élve születések száma is és nem csak hazánkban, de a fejlett világ jelentős részén. A termékenység csökkenése, és a várható élettartam növekedése hozzájárul a népesség öregedéséhez. Ezt a folyamatot nevezzük társadalmi öregedésnek. Az évszázad végére a várható élettartam a Földön az előzetes számítások szerint a jelenlegi 68 évről 81 évre növekszik majd. A népesség egyharmada - azaz minden harmadik ember - az időskorúak közé fog tartozni.
Ez a folyamat még szembetűnőbb, ha korfával ábrázoljuk. A népesség kor és nem szerinti megoszlását korfával (korpiramissal) ábrázolják.
A vízszintes tengely egyik oldalán a férfiak, a másik oldalon a nők aránya százalékban, a függőleges tengelyen a korcsoportok szerepelnek. A korfa lényegét tekintve egy oszlopdiagram, mely egy adott társadalom korösszetételét nemek és életkori szakaszok szerint egyidejűleg ábrázolja.
Többféle korfát is készíthetünk:
Ha ez sem győzött meg mindenkit, akkor nézzük az öregedési indexet, amely egy statisztikai mutatószám százalékban kifejezve.
Azt mutatja meg, hogy mennyi az idős (65 év feletti) népesség aránya a fiatal (14 év alatti) népességhez képest. 2050-re az európai lakosság egyharmada 65 évnél idősebb (értsd nyugdíjas) lesz, amire még nem volt példa a világtörténelemben.
A vízszintes tengely egyik oldalán a férfiak, a másik oldalon a nők aránya százalékban, a függőleges tengelyen a korcsoportok szerepelnek. A korfa lényegét tekintve egy oszlopdiagram, mely egy adott társadalom korösszetételét nemek és életkori szakaszok szerint egyidejűleg ábrázolja.
Nem véletlen, hogy 2012-es év az aktív idősödés és a nemzedékek közötti szolidaritásról szólt Európában. Továbbá az Európa 2020 stratégia, - amely az Európai Unió elkövetkező éveinek stratégia célkitűzéseit tartalmazza is kiemelten fontosnak tartja és támogatja az idősebb munkavállalók nagyobb arányú részvételét a munkaerőpiacon, ezen belül külön figyelmet fordítva az 50 év feletti nőkre, mivel ők halmozottan hátrányos helyzetű csoport.
Az 50 év feletti nők, akikre "szendvics generációként" hárul egyidejűleg a gyermekeikről, szüleikről és unokáikról való gondoskodás felelőssége.
Carol ABAYA, az elnevezés meghonosítója és a szendvics generáció elismert szakértője az öregedés és az idősebb / szülői ellátás kérdéseivel foglalkozik újságíróként, már több mint 20 éve. Magazinja, a Sandwich Generation volt az első, amelyik felhívta a figyelmet arra, hogy beszéljünk erről a generációról és az előttük álló kihívásokról. ABAYA nem csak egyféle szendvicset azonosított:
A szendvics generáció kifejezés szemlélteti azt a kettős, vagy többszörös nyomást, amely e generáció tagjait éri. Ők azok, akiknek egyszerre kell gondoskodni a gyermekeikről, idős szüleikről (illetve nagyszüleikről), valamint azok, akik idős szüleikről, és már felnőtté váló gyermekeikről is gondoskodnak, akik egyre nehezebben hagyják el a "Mama Hoteleket". Mindez időmenedzselés szempontjából, anyagilag, erkölcsileg és érzelmileg is óriási teher és felelősségvállalás: egyszerre segítenek a gyerekek lakásának megszerzésében és családalapításában, később az unokák gondozásában, miközben ezzel egyidejűleg gondozzák és támogatják rendszeresen saját idős szüleiket, nagyszüleiket. Sokan egyszerűen nem bírják a többszörös terhet, és megpróbálják a szociális szféra intézményeire bízni legalább idős szüleiket. Azonban a férőhelyek száma véges...
Ezen a problémán enyhíthet és több tízezer nőt érint a kormány azon szabályozása, amely szerint 2011 januárjától 40 év jogosultsági idő után, életkortól függetlenül nyugdíjba mehetnek a nők és megkapják a teljes jogú öregségi nyugdíjat. "Miért csak a nők mehetnek nyugdíjba 40 év munkaviszony után? Ez nem egyfajta diszkrimináció?" hallható sok helyen, főleg férfiak szájából. Igen, férfi szemmel nézve akár az is lehet: pozitív diszkrimináció. De milyen pozitív! Ha a társadalmi öregedés problémáját nézzük, és ismerjük, hogy milyen teher van a szendvics generáció nő tagjainak a vállán, és azt is tudjuk, hogy mennyire kevés az olyan intézmény száma, ahol fogadni tudják az időseket. Ha átgondoljuk, hogy mennyi terhet vesz le az otthon lévő nő a társadalom és a szociális ellátó intézmények válláról, azáltal, hogy gondozza az időseket, bölcsödébe viszi a piciket, otthont ad és teremt a család minden generációjának, akkor látható, hogy mennyire fontos és valóban pozitív ez a szabályozás.
Kissné András Klára, a Főgáz Zrt. HR-kontrolling vezetője
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az ipari termelés visszaesése a legnagyobb magyar cégek létszámadataiban is visszatükröződik. Januárról februárra több autóipari vállalat... Teljes cikk
A fiatalok nem tűrik, hogy a kollégák lenézzék őket vagy a vezető tiszteletlen legyen velük, ahogy azt sem, ha úgy érzik a munkahely kihasználja... Teljes cikk
Már többen dolgoznak a B+N Referencia Zrt-nél mint a Sparnál. A One Magyarországnak (korábban Vodafone) tavaly decemberről idén januárra több mint... Teljes cikk
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja
- Csökken a népesség, nő a nyomás - sokan későn kezdenek el a nyugdíjra félretenni 1 hónapja
- Czomba Sándor: évente 30-40 ezer ember fog hiányozni a magyar munkaerőpiacról 1 hónapja
- Ezt a hibát ne kövesd el generációs témában: itt a friss kutatás 1 hónapja
- Le kell szögezni: az irodai kultúra, ahogy eddig ismertük, halott 2 hónapja
- Kihalás szélére kerülhet ez a vezetői réteg - mi lesz a multikkal? 2 hónapja
- Miért kerüli a Z generáció a vezetői szerepeket és hogyan változtathat ezen a HR? 2 hónapja
- Az LMBTQ+ munkavállalók növekvő diszkriminációról számolnak be és kevésbé boldogok 2 hónapja
- Pályaválasztástól a karrierváltásig - Útkeresés generációkon át 3 hónapja
- A Z generáció nem igazítja az életét a munkához 3 hónapja
- Miért bukik meg a hagyományos HR a munkahelyi panaszok kezelésében? 3 hónapja