Engagement avagy elkötelezés, megtartás
A munkavállalók több mint fele úgy érzi, nem becsülik meg a munkahelyén. Mindössze harmaduk végzi azt a munkát, amiben igazán jó. A munkaerő megtartása a jelenlegi munkaerő-piaci helyzetben az egyik legfontosabb feladata a vállalti vezetőknek és a HR-nek egyaránt. Ugyanakkor az egyik legnehezebb is, hiszen komoly verseny zajlik a munkavállalókért. Ezért a sikeres működés alapvető kérdése lett az engagement.
Ráadásul a szakképzett munkaerő hiánya nem csak Magyarországon, hanem világszerte probléma. Az orosz-ukrán háború kitörése előtt a hírek a covidon kívül a rekordszintű felmondási hullámmal voltak tele, különös tekintettel az Egyesült Államokra, és ahol nem is ért el sokmilliós mértéket a felmondók száma, ott is erőteljesen jellemző volt a kínálati piac, vagyis a jóval több üres állás, mint amennyire jelentkező akadt. Éppen ezért számos szakértő és szaklap – köztük a HR Portal is - foglalkozik rendszeresen a munkaerő megtartásának témájával.
Melyek azok a munkaerő-megtartást befolyásoló tényezők, amelyekre fontos odafigyelni?
Bár az adatok amerikaiak, ne kételkedjünk benne, hogy nálunk is hasonló hiányosságok miatt nem köteleződnek el a munkavállalók.
- A munkavállalók 57%-a nyitott az új álláslehetőségekre, leggyakrabban azért döntenek a váltás mellett, mert 28%-uk úgy érzi, nincs lehetősége a jelenlegi munkahelyén növekedni.
- Csak a munkavállalók 30%-a végzi azt a munkát, amiben igazán jó.
- Azok közül, akik felmondtak 54% úgy érezte, nem becsülték meg a munkahelyén.
- 2021-ben a munkavállalók 74%-a számolt be kiégésről. (Nem egyszer szóltunk már arról, hogy a munkatempót nem fogta vissza a Covid-járvány, sőt sok esetben bizonytalanabb helyzetben, váratlan szituációkra kellett választ adnia munkavállalóknak, ráadásul a kollégák betegsége, esetleges leépítések miatt is több hárult egy-egy emberre. Miközben sokakat a magánéletben a korábbinál is több stressz és veszteség is ért.)
- A munkavállalók több mint fele esetében a közvetlen vezetők cselekedhettek volna a helyzet orvoslása érdekében. Amit valószínűleg nem tettek meg, hiszen a munkavállaló felmondott. Pedig egy új munkavállaló megtalálása, felvétele, beillesztése 0.5-ször illetve akár kétszer annyiba kerül, mint a felmondott munkavállaló éves bére. Ráadásul a távozó munkavállaló rengeteg pótolhatatlan tudást visz magával, amikor elmegy, különösen, ha hosszú időt töltött az adott cégnél. Míg az új alkalmazottnak időre van szüksége, hogy beletanuljon a pozícióba, és elérje a hatékony működés kívánatos szintjét.
- És mindössze az alkalmazottak 14%-a érzi úgy, hogy a bérezése fair.
A munkavállalók távozása (különösen, ha egyszerre többen döntenek emellett a lépés mellet) rontja a munkahelyi morált, ami negatív hatással van az engagementre, a munkaválllaói együttműködésre, végső soron pedig az üzleti eredményekre is.
Közösség, fejlődési lehetőség
A munkavállaló felmondásához vezethet, ha sok olyan feladatot kap, ami egyébként nem tartozik a munkaköréhez, vagy ha túl sok felelősséget varrnak a nyakába, anélkül hogy ezt honorálnák számára. Ha sérülnek a munkahelyi kapcsolatok, romlik a munkahelyi hangulat az is növelheti a felmondási kedvet, illetve ha sok a példa a távozásra, akkor az inspirálhatja a többieket is, vagyis akár egyfajta hulláma alakulhat ki a felmondásoknak.
Azok válhatnak különösen elégedetlenné és 70% felett nyitottá az új lehetőségekre, akiknek a munkahelyén hiányzik a rugalmasság, illetve nem éreznek elkötelezettséget, nem élik meg a munakhelyükhöz való valódi tartozást. Komoly veresenyelőnyt jelenthet az a szervezeti kultúra, amely valódi közösség érzését kelti a munkavállalókban.
Azok a dolgozók igazán elkötelezettek és akarnak teljesíteni, akik megkapják a lehetőséget, hogy a cégen belül növekedjenek, fejlődjenek. Ezért különösen nagy hatással bír, ha egy szervezet kiépíti ezeket a belső karrierutakat, megadja a fejlesztéseket, amikre a kollégáknak igénye van, mert ezzel azon túl, hogy az ő munkaerő-piaci értéküket is növeli, épít a belső motivációjukra is, ami az egyik legfontosabb hajtóerő. A közvetlen vezetőknek akár 3-6 havonta érdemes lenne a beosztottjaikkal egyeztetni a fejlesztési lehetőségekről, karriertervekről.
Mindehhez szükség van rendszeres engagement felmérésekre, hogy a menedzsmentnek és a HR-nek tiszta képe legyen arról, hogy hogy érzik magukat a munkavállalóik. Ha pedig a felmérések során érkezett visszajelzéseket tettek is követik, akkor érezhetik valóban úgy a kollégák, hogy törődnek a véleményükkel, bevonják őket a sorsuk alakulásába a vállalatnál.
Nyitókép: Pixabay
- 2024.10.082024.10.08 – 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.10.10Pannon Munkajogi Akadémia Programunkat az on-line térben tervezzük megvalósítani, ezzel is támogatva a hatékony idő kihasználását. Előadás-sorozatunk célja, hogy egy-egy munkajogi területet részletesebben is bemutassunk, lehetőséget teremtve a joggyakorlat alkalmazásának megismerésére. Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
- 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
A legproduktívabb munkahelyi teljesítményt nyújtó emberek is küzdenek néha önbizalomhiánnyal. Ha valaki sokat szorong és belsőleg képtelen megélni... Teljes cikk
A munkavállalók több mint fele aktívan figyeli a lehetőségeket vagy állást keres. Bár egyre több munkáltató hangsúlyozza a fókuszt a munkatársak... Teljes cikk
Mit tanulhatnak a HR-esek a világ legnézettebb állásbörzéjéről, az április végén tartott NFL Draftból, amelyen az amerikai futball csapatai... Teljes cikk
- Így érzik magukat a munkavállalók 2024-ben - friss Gallup eredmények 4 hónapja
- Az ESG-vel táncoló HR: a változás motorja a fenntartható üzleti világban 4 hónapja
- Munkahelyi ergonómia 4 hónapja
- Nemzetközi HR irányelvek alkalmazása egy dinamikusan növekvő magyar cég életében 4 hónapja
- Ez a tíz legfontosabb motivációs tényező a dolgozók szerint 4 hónapja
- TOP vállalati képzések: fókuszban az elkötelezettség, a vezetőfejlesztés és a mentális egészség 5 hónapja
- Felmérés: nem olyan elkötelezettek a dolgozók, mint a vezetők gondolják 5 hónapja
- Így tehetsz a munkavállalókért és egy jó ügyért egyszerre 5 hónapja
- Csak a magyar fiatalok 20 százaléka érzi, hogy stabil a munkahelye 6 hónapja
- Felmérés: így hat a fizikai dolgozókra a munkahelyi zenehallgatás 6 hónapja
- Egyre inkább nőhet az érdeklődés a mentális egészségügyi támogatások iránt 8 hónapja