Miért nehéz kiszűrni a csalókat az állásinterjúkon?
Sok jelölt bármire hajlandó, hogy megkapja az állást: mindent megtesz azért, hogy "szebbnek" mutassa magát. A tapasztalt HR-es kollégák szemében azonban ez csak rossz színben fogja feltüntetni az aspiránst.
1. Az evolúció bűne
A történelem folyamán azért nem váltunk hatékony hazugságvadásszá, mert környezetünk nem készített fel rá bennünket. Az első emberi közösségek meglehetősen zártak voltak, és tagjai csekély magánéleti szférával rendelkeztek. Így a hazudós többnyire lebukott: hamar kiderült az igazság. Ráadásul, akkoriban nagyon nem érte meg hazudni, a lelepleződés komoly következményekkel járt.
Ma már sokkal könnyebb egy hazug ember élete. Az ipari társadalmakban sok az egyének körüli zárt ajtó, védhető a magánszféra. A lebukás az esetek nagy többségében nem jár katasztrofális következményekkel, az illető el tud költözni, új társat, új munkahelyet kereshet, új életet kezdhet. Az evolúció tehát nem segített, de miért nem sikerült megtanulnunk ilyen hosszú idő alatt felismerni a hazugságot viselkedés alapján?
2. A szülők terhe
Erről a szülők is tehetnek, akik sok mindent titkolnak a gyerekek elől. Például amikor a válni készülő szülők eltussolják jövőbeli tervüket a csemete elől, többek között megnehezítik számára, hogy megismerje a hazugságokat.
3. Fő a bizalom
Az emberek általában szeretnének megbízni embertársaikban. Ha egy vezető folyton gyanakszik és gyanúsítgat, az aláássa emberi kapcsolatait, és megnehezíti a munkát. A bizalom a kapcsolatok építőköve és ráadásul megkönnyíti életünket. Szeretünk hinni annak, akivel beszélgetünk, de ez néha - felvételi beszélgetések után sajnos túl gyakran - csalódáshoz vezet.
SHL Hungary