4 jel, hogy a csoportunkkal valami gond van
Ha egyetlen egy tulajdonságot kellene kiemelni, ami a legfőbb különbség a sikeres és sikertelen csoportok között, akkor az a tagok és a vezetők közötti kapcsolat lenne. A produktív csapattag és a jó vezető kapcsolata 3 szóval jellemezhető: bizalom, egyensúly és rugalmasság.
Ha a csoport vezetője tapasztalt és szakképzett csapatot gyűjtött össze, de mégis úgy kezeli őket, mint a kezdőket, folyamatosan ellenőrzi őket, merev és túlzott korlátozásokkal próbálja őket egyben tartani, azzal pont az ellenkezőjét éri el.
A kommunikáció hiánya
Ha hiányos a kommunikáció a csoporttagok és a csoportvezető között, az viszályokhoz vezethet, hiszen az elképzelések valószínűleg nem egyeznek. Homályos, kétértelmű útmutatóval lehetetlen a feladat tökéletes teljesítése.
Bizalmatlanság
A csoporttagok és a vezető közötti bizalmatlanság ahhoz vezethet, hogy a csoport, gyanakodva fog reagálni a főnök javaslataira és magyarázataira, aki pedig elégedetlen lesz a munkával. Ráadásul mindkét fél pletykálni vagy esetleg nyomozni kezd a másik háta mögött, hogy rájöjjön az igazságra.
Csapatviszály
Ha a vezető és a tagok közötti kapcsolat nagyon megromlott, képesek két ellenséges táborrá változni. Ezalatt esetleg másik csoportokkal kezdenek dolgozni, ahol panaszkodni fognak a másik félre, hogy mennyire lehetetlen összedolgozniuk vele. Legrosszabb esetben a csoporttagok többé nem tekintik a vezetőt a csoport tagjának. Ha megjelenik, megszűnik a beszélgetés vagy csak minimális információk hangzanak el.
Nem véletlen, hogy az Értékelő /Fejlesztő központok legnépszerűbb gyakorlat típusa a csoportos gyakorlat. Szeretnék tudni a vezetők és a csapattagok is, hogy kit érdemes a csapatba bevenni/felvenni.
Kiss Julianna, az SHL ügyvezető igazgatója