Félmillió új munkavállaló kellene: szükség van a külföldiekre
Bár a gazdasági visszaesés hullámai globálisan egyre jobban érezhetők, a magyar munkaerőpiacot egyelőre nem rengették meg. Több területen jelentős hiány van. Nemrég a miniszterelnök és a gazdaságfejlesztési miniszter adott hangot annak az igénynek, hogy további félmillió új foglalkoztatottra lenne szükség. Ezen munkavállalók egy része alighanem 3. országból érkező dolgozó lesz.
Magyarországon a legutóbbi adatok szerint közel 70 000 üres állás van, a foglalkoztatottak száma pedig csúcsközeli, mintegy 4 690 000 a teljes létszám 2022. december és 2023. február között. Bár a munkanélküliségi ráta 0,1 százalékpontnyit emelkedett, 4,0%-ra, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat rendszerében még mindig kevesebb álláskereső van (245,1 ezer) van, mint a tavalyi év azonos időszakában.
Ugyan a közszolgáltatások és a feldolgozóipar területén némileg csökkent a létszám (14 000 fő), a mezőgazdaságban, az építőiparban és a piaci szolgáltatási szektorban tovább növekedett (31 000 fő). Vagyis a magyar munkaerőpiac továbbra is feszes, és szükség van a munkaerő pótlására, már csak azért is, mert magasabb lett az elmúlt időszakban a külföldre ingázók száma.
Bár Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitó rendezvényén belső tartalékokról beszélt, deő és a gazdaságfejlesztési miniszter is 500 000 fő szükséges munkaerőt említett, amit várhatóan kizárólag belső tartalékokból nemigen lehet feltölteni. Nagy Márton beszédében meg is említette a gazdasági migrációt, mint lehetséges forrását a munkaerőnek, a hazai inaktívakon kívül.
2022-ben Ázsia felé fordultak a munkaerő-kölcsönzők
A harmadik országbeli munkavállalók bizonyos körének pedig jelentősen megkönnyítette és meggyorsította a kormányzat a munkavállalást lehetővé tevő engedélyek megszerzését. Így számos vállalathoz érkeztek már ezekből a meghatározott országokból munkavállalók, akár minősített munkaerő-kölcsönző cégeken keresztül. A 2022-es év a kölcsönzők és sok nagy gyártócég életében az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatásának bevezetéséről, beillesztésükről szólt.
Jelenleg 17 EU-n kívüli országból lehet gyorsított eljárással munkaerőt hozni Magyarországra, akár 40-60 nap alatt. A kormány először 2016-ban nyitotta ki a kapukat két EU-n kívüli ország (Ukrajna és Szerbia) munkavállalói előtt. 2021 nyarán a lista 9 újabb országgal bővült (Fülöp-szigetek, Indonézia, Vietnám, Mongólia, Fehéroroszország, Kazahsztán, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Montenegró) a 407/2021. (VII. 8.) kormányrendelet alapján. Ezekből az országokból minősítési eljáráson átesett munkaerő-kölcsönzők (hivatalosan: minősített foglalkoztatók) gyorsított adminisztrációval hozhatnak be munkavállalókat maximum két éves szerződéssel. Majd 2022. nyáron újabb 8 országból lett könnyebb a toborzás (közte Brazília, Kolumbia, Oroszország).
Legutóbbi létszámtrendeket összesítő cikkünk adatai is azt mutatják, hogy a legnagyobb kölcsönzéssel foglalkozó cégek is bővülnek éves összehasonlításban.
Bár a vállaltvezetők borúlátóak a 2023-as év gazdasági kilátásaival kapcsolatban, elsősorban a magas infláció és a globális gazdasági volatilitás miatt, a cégvezetők 60%-a mégsem tervez leépítést a PwC legfrissebb vezérigazgatói felmérése szerint. 52% szerint pedig továbbra is hatással lehet a vállalatok nyereségességére a munkaerő, a szakképzettség hiánya.
A Magyar Bankholding vezető elemzőjének legutóbbi munkaerőpiaci elemzéséből az is kiderül, hogy a munkaerőpiacok reakcióideje kifejezetten lassú, a beálló reálgazdasági változások 9-12 hónapos késéssel jelenhetnek meg a munkaerő iránti keresletben.
Horváth András mérsékelt, az év első felében 4% fölé emelkedő, majd az év végére ismét a korábbi 3.5%-ot közelítő szint környékére csökkenő munkanélküliségre számít a jelenlegi folyamatok alapján, így a kereslet némi csökkenése mellett is igaz, hogy a teljes foglalkoztatottság közelében maradhat a piac, mivel a pandémia utáni helyreállási problémákból kiindulva igyekeznek megtartani a bevált munkaerőt a piaci szereplők a jelenlegi helyzetben.
A makrogazdasági kilátásokról és azok álláspiaci hatásairól Kozák Ákos (Egyensúly Intézet) tart előadást a május 10-i Foglalkoztatás 3.0 konferencián.
- 2025.01.20Lean Quality képzés Minőségügyi munkatársak Lean szemléletű továbbképzése, a Lean filozófia és rendszer alapjainak megismerése és a 0 hiba koncepció és rendszer eszközeinek és módszereinek készség szintű elsajátítása. Részletek Jegyek
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
Megviselte a munkaerő-kölcsönzési piacot a külső és belső gazdasági környezet turbulenciája, a törvényi szigorítások. A legnagyobb kihívást a... Teljes cikk
A Man at Work tapasztalatai azt mutatják, hogy 2024-ben csökkent a cégek munkaerő-kereslete, és azon belül is változások rajzolódnak ki: míg... Teljes cikk
Az utóbbi fél évben lassult a filippínó vendégmunkások Magyarországra toborzása, ám 2025-re újabb felfutást vár Rowena Paragas Fülöp-szigeteki... Teljes cikk
- Munkaerőhiány miatt több vidéki nagyvárosban megszűnnek bizonyos egészségügyi ellátások 5 napja
- Emelkedő minimálbér, nincs több új ázsiai vendégmunkás - Így változik a munka világa 2025-től 2 hete
- Így szigorít a kormány a vendégmunkások behozatalában 2 hete
- Vendégmunkás-korlátozás: ki hozza majd ki a pizzát? 3 hete
- "Már nem nevetek, mert tudom, hogy igaz" - így reagáltak a cégek a vendégmunkás-korlátozásra 3 hete
- Már januártól bezárhatják a kaput a vendégmunkások előtt Magyarországon 4 hete
- Nincs elég írnok a bíróságokon, óriási a baj 1 hónapja
- Értékes munkaerőforrás, így lehet őket bevonni: mérlegen a Magyarországon tanuló külföldiek 3 hónapja
- Egyre több pénzt küldenek haza a Hollandiában dolgozó vendégmunkások 3 hónapja
- Szijjártó Péter: csak akkor kaphat egy cég állami támogatást, ha többségében magyar embereket foglalkoztat 3 hónapja
- Újabb kirúgási hullám a Bumchunnál - a vendégmunkások maradhatnak? 3 hónapja